Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česko má třetí nejnižší nezaměstnanost v EU

19. 11. 2014

 

 

 

 

Česká republika měla letos v září po Německu a Rakousku třetí nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech členských států Evropské unie, když dosáhla hranice 5,7 procenta. Vyplývá to z posledních dostupných údajů statistického úřadu Eurostat. Jde o nejlepší výsledek od vstupu ČR do Evropské unie v roce 2004.


„Čísla z Eurostatu jsou určitě dobrou zprávou. Je vidět, že se Česká republika pomalu dostává z krize a z nesmyslné politiky škrtů. Zároveň jsou tyto zprávy signálem, že se naše země opět stává atraktivní pro nové zaměstnavatele. Je důležité dál se zabývat jak mírou zaměstnanosti, tak ale i kvalitou pracovního prostředí a výší mezd,“ říká ministryně práce a sociálních věci Michaela Marksová (ČSSD).


Za poslední půlrok se daří vytvářet nová pracovní místa. Podle statistiky MPSV bylo v říjnu volných 58 200 pracovních míst, tedy meziročně více asi o 20 000.


„V míře nezaměstnanosti za září 2014 jsme skutečně jedni z nejlepších v Evropě, situaci pomohl zejména pozitivní vývoj ekonomiky, samozřejmě sezónní vlivy a rovněž významná aktivizační opatření, která MPSV a Úřad práce ČR uplatňují na trhu práce,“ uvádí náměstek Jan Marek.


Svou roli podle něj sehrálo i to, že se stále zlepšuje spolupráce mezi úřady práce a zaměstnavateli, která vede k cílenému zprostředkování zaměstnání. Ministerstvo a úřady práce také usilují o co nejefektivnější využívání evropských prostředků v aktivní politice zaměstnanosti.


Německo podle Eurostatu vykázalo za září míru nezaměstnanosti 5,0 %, u druhých Rakušanů činila 5,1 %. Slovensko mělo míru nezaměstnanosti 13 %, Polsko 8,7 %. Průměr EU-28 činil 10,1 %.

 

 

 

 

 

autor: Petr Habáň
zdroj:MPSV