Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČMKOS: Devizová intervence ČNB může zkomplikovat kolektivní vyjednávání ve firmách

13. 12. 2013

 

 

 

logo.jpgNa každoročním setkání odborářů s členy bankovní rady České národní banky (ČNB) oznámil první místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl, že odbory budou pro příští rok požadovat v rámci kolektivního vyjednávání reálné navýšení mezd o jedno procento, tedy o letošní míru inflace a jedno procento navíc. Vyjádřil také obavu, že devizové intervence ČNB mohou kolektivní vyjednávání v některých firmách zkomplikovat.

Odborová centrála již dříve zveřejnila prohlášení, ve kterém hodnotí rozhodnutí nezávislé centrální banky intervenovat na finančním trhu v neprospěch kurzu české koruny nákupem cizí měny v řádech desítek miliard korun jako velmi problematické. Náklady tohoto opatření pocítí podle odborových analytiků ale i dalších odborníků především domácnosti s nízkými a středními příjmy již v době předvánočních nákupů, kdy se zdražuje především elektronika, potraviny včetně ovoce z dovozu, ale také třeba zahraniční dovolená.

Je velkou otázkou, zda se v delším časovém odstupu dostaví slibované přínosy. Tyto národohospodářské efekty jsou centrální bankou očekávány v důsledku měnové podpory exportně orientovaných průmyslových oborů.
Podle ČMKOS jde o posílení zatím jen doutnajících ohnisek ekonomického oživení, následovaného případným zvýšením zaměstnanosti, potažmo i mírného zrychlení růstu mezd.
"Každým rokem sdělujeme centrální bance, jaké budeme mít požadavky při kolektivní vyjednávání pro příští rok. Situace, která nastala měnovým opatřením ČNB, může v některých podnicích zhoršit kolektivní vyjednávání, protože ne všechny podniky jsou zaměřené na export. Výdaje firem mohou být vyšší a nemusí se dostat na zaměstnance. A v některých podnicích máme dokonce problém vůbec udržet pracovní místa, takže ne vždy se nám daří naše cíle naplňovat," řekl po setkání Pícl.
"Stále jsme v nejistotě, zda nová vláda přijde s nějakými prorůstovými impulzy, protože je málo, aby ČNB dělala nějaká opatření a vláda k tomu jen přihlížela," uvedl Pícl.
Téměř měsíc po intervenci ČNB zdražily především některé druhy elektroniky. Nejvíc, o devět procent, se zvýšily ceny fotoaparátů a LCD televizí. Nejrychleji se intervence projevila v cenách pohonných hmot, v listopadu tak zastavila dva měsíce trvající zlevňování benzínu a nafty.
Intervence koruny dopadly i na potraviny, které pocházejí z dovozu. Je možné, že hlavně velké obchodní řetězce dokázaly snížit nákupní ceny tak, aby zatím nemusely tolik zdražovat. Skokové zdražení potravin se podle některých ekonomů dá očekávat začátkem příštího roku.
 
 

zdroj:www.e-sondy.cz