Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dubnového sjezdu ČMKOS se zúčastní prezident Zeman a premiér Sobotka

12. 3. 2014

 

 

logo_cmkos.jpgO přípravě VI. sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů jednal včerejší 9. sněm ČMKOS. Delegáti sjezdu budou koncem dubna kromě jiného volit nové vedené konfederace. Na předsedu odborové centrály budou kandidovat dosavadní první místopředseda ČMKOS Václav Pícl a předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Účast na jednání sjezdu přislíbili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Miloš Zeman.
Největší odborová centrála v zemi nemá lídra od loňského podzimu. Její někdejší předseda Jaroslav Zavadil odešel z funkce po svém zvolení do Sněmovny. Prezident by měl dorazit na druhý den jednání odborářského sjezdu, tedy v sobotu 26. dubna. O den dřív na akci zavítá předseda vlády, upřesnil Václav Pícl.
Odborářský sněm po živé diskusi delegátů rozhodl, že by se v budoucnu podoba vedení centrály měnit neměla. Předsedovi by měli dál sekundovat dva místopředsedové. Funkci by ráda obhájila i dosavadní místopředsedkyně Radka Sokolová. Na místopředsedu kandiduje i vedoucí právního oddělení ČMKOS Vít Samek. Pícl řekl, že i on by se o místopředsednický post znovu ucházel, pokud by neuspěl v předsednické volbě.
Sněm na svém jednání probíral materiály, které by měl sjezd projednat. Například zprávu rady ČMKOS pro sjezd, návrh změn statutu, zprávu o hospodaření ČMKOS v povolebním období a další dokumenty.
Odborům se podle Pícla se podařilo v posledních čtyřech letech udržet přijatelný zákoník práce s ochranou zaměstnanců a zabránit radikálním změnám, zejména pokud jde o rozvazování pracovního poměru zaměstnavatelem a rozvolnění právní úpravy v oblasti pracovní doby a udržet vysoký stupeň pracovněprávní ochrany zaměstnanců v Česku.
Dvě pětiny pracovníků zastřešují kolektivní smlouvy. Odborová centrála provozuje strukturu dvanácti regionálních poradenských center pro zaměstnance obsazená právníkem a regionálním manažerem pro sociální dialog. O bezplatné právní služby je mezi zaměstnanci velký zájem. Využilo jich přes 21 427 klientů. Loni se po letech i díky tlaku odborů v tripartitě zvýšila minimální mzda. Odbory se také potýkají s problémy, uvedl Pícl.
V loňském roce se ČMKOS zaměřila zejména na prosazení takové právní úpravy vztahu mezi novým občanským zákoníkem a zákoníkem práce, která zajistí, že ochrana práv zaměstnanců bude i nadále zachována na současné úrovni i po 1. lednu 2014, což se odborům podařilo dosáhnout.
Odbory se potýkají s úbytkem členů. Zatímco v roce 2007 konfederace zastřešovala 33 svazů s asi 600 000 členů, teď má 29 svazů s asi 370 000 členů. ČMKOS se proto snaží získávat nové členy a omladit členskou základnu. Jezdí do regionů a propaguje svoji činnost a služby, které může zaměstnancům, ale i občanům nabídnout. Potřebuje omladit i funkcionářský aktiv a k tomu si chce vychovat výrazné vůdce.
Odborová centrála zaměstnance do odborů láká i na výhody. V červnu 2012 spustila slevový portál Odbory Plus. Pokud se na něm odboráři zaregistrují, získají zdarma platební kartu s 500 korunami. Mohou pak mít i výrazné slevy při nákupech.

 

snem_4.jpg

 Záběr z jednání 9. sněmu ČMKOS. Delegáti schvalují materiály na dubnový sjezd odborové centrály

 

autor:(pek)

zdroj:www.e-sondy