Jdi na obsah Jdi na menu
 


EU zpřísní pravidla pro přesuny levných pracovníků

11. 12. 2013

 

 

logo2.jpgFirmy zaměstnávající levné dělníky, kteří přicházejí za prací z východních zemí Evropské unie, budou mít přísnější podmínky, které by zabránily sezonním přesunům nejlevnějších zaměstnanců z jedné země do druhé. Unie vyhověla návrhu francouzských odborů.

Ministři práce zemí EU předběžně schválili přísnější pravidla pro zaměstnávání levných dočasných pracovních sil z východoevropských zemí EU a odjinud. Vyhověli tím požadavkům odborů a zemí jako je Francie, proti naopak byly některé východoevropské země, například Maďarsko.

Každý rok přesouvají zaměstnavatelé z EU mezi jednotlivými zeměmi miliony pracovníků. Týká se to hlavně stavebnictví, zemědělství, pohostinství a dopravy. Podle údajů francouzské vlády se počet takových pracovníků jen ve Francii letos zvýšil o čtvrtinu procent na více než 200 tisíc osob.
Odbory a některé země si stěžují, že nynější unijní legislativa dává firmám možnost přesouvat levné zaměstnance sezonně z jedné země EU do druhé. To podle odborů bere práci domácím. Návrh na zpřísnění donutí firmy k většímu papírování ve snaze dokázat, že dočasné kontakty se zahraničními pracovníky jsou uzavřeny „v dobré víře“. Konečnou dohodu v této věci by měly nyní dojednat země EU a Evropský parlament.
 
zdroj: www.e-sondy.cz