Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evropské odbory považují Junkerův investiční plán za nedostatečný

11. 12. 2014

 

Evropská odborová konfederace (EOK) ve své kampani Nová cesta pro Evropu, požadovala před volbami do Evropského parlamentu investovat 2 procenta hrubého domácího produktu Evropské unie ročně během deseti let a zajistit tak dostatek pracovních míst, která mají budoucnost zejména pro mladé lidi. EOK proto vítá poslední iniciativu v oblasti investičního plánu na úrovni EU, se kterým přišel předseda Evropské komise Jean Claude Juncker.


V Evropě je 26,5 milionů nezaměstnaných, z toho téměř šest miliónů mladých lidí do 25 let. Tvorba kvalitních pracovních míst je zcela zásadní otázkou. Proto musí dát Junckerův plán přednost investicím, které vytvoří pracovní místa a zaměří se zejména na země s vážnými problémy v oblasti nezaměstnanosti.


EOK se obává, že rozsah investičního plánu Komise je ale nedostatečný. V posledních letech se investiční deficit v EU pohyboval mezi 280 miliardami až 515 miliardami eur v nejhorších obdobích krize. Proto je obtížné si představit, že bude investiční plán ve výši 315 miliard eur na tři roky dostatečný.


EOK žádá dát 2 % HDP EU na tvorbu kvalitních pracovních míst

Plán EOK je mnohem ambicióznější, opět jako před volbami do EU žádá investovat dodatečná 2% HDP Evropské unie ročně během příštích deseti let a zajistit tak dostatek dobrých pracovních míst, která mají budoucnost zejména pro mladé lidi, přispět ke spravedlivému přerozdělení příjmů a bojovat proti nerovnostem a chudobě na národní i evropské úrovni.


EOK žádá adekvátní demokratické řízení Junckerova investičního plánu a začlenění sociálních indikátorů do výběrových kritérií. Sociální partneři na národní úrovni by se měli účastnit výběru projektů předložených k financování. EOK se také netají obavou, že plán Komise se zaměřuje na neoliberální strukturální reformy a může dál nutit vlády do riskantních veřejno-soukromých partnerství, kdy se daňoví poplatníci stávají odpovědnými v případě ztrát.


Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly „je velmi důležité, aby Česká republika byla koncepčně připravena na využití, zdůrazňuji smysluplné využití těchto investic. Mé obavy pramení z negativních zkušeností, že neumíme evropské peníze efektivně v rámci projektů čerpat a využívat. Tento náš nedostatek je třeba v úzké součinnosti se sociálními partnery napravit a uvědomit si, že ve hře jsou pracovní místa pro naše občany.“

 

 

 

 

 

 

autor:(red)

zdroj:www.e-sondy.cz