Jdi na obsah Jdi na menu
 


Exministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala zahájil činnost vládního zmocněnce

4. 2. 2014

 

 

 

Exministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala oficiálně zahájil činnost vládního zmocněnce koncem ledna v Ústí nad Labem a včera v Ostravě. Na jednání pracovní skupiny pro řešení hospodářské a sociální situace v Moravskoslezském kraji, kterou s hejtmanem před půl rokem zakládal, představil své priority a nejbližší cíle.
„Věřím, že spolupráce s Moravskoslezským krajem stejně jako s Ústeckým bude velmi dobrá. Problémů je sice hodně a táhnou se roky, ale po zkušenostech z posledních měsíců jsem přesvědčen, že jsou společným úsilím řešitelné. Já udělám pro to maximum,“ uvedl Jiří Cienciala.
Vládní zmocněnec pro řešení problémů spojených s revitalizací Moravskoslezského a Ústeckého kraje informoval členy pracovní skupiny o usnesení vlády, kterým 15. ledna schválila další peníze na pomoc těmto dvěma krajům. Částka 300 milionů korun je určena na realizaci programu Podpora rozvoje regionů MMR, konkrétně na vytváření nových pracovních míst v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Jiří Cienciala dále informoval o jednáních expertní skupiny pro Důl Paskov. Ta vznikla na základě memoranda o porozumění mezi Českou republikou a společností OKD a NWR na začátku ledna a vládní zmocněnec je jejím členem. Cílem expertní skupiny je analyzovat možnosti státní pomoci a do konce března navrhnout vládě nejvhodnější řešení. Na dnešním jednání v Ostravě se projednávala také možnost využít Evropský globalizační fond ke zmírnění dopadů případného uzavření dolu.
Vládní zmocněnec dnes také přiblížil své plány. V nejbližších týdnech se chce zaměřit na už zmíněné dořešení situace Dolu Paskov, na dokončení jednání se strategickými investory pro ČR a na prosazování plnění vládního usnesení č. 732 ze září roku 2013 na pomoc Moravskoslezskému a Ústeckému kraji. Obecně jeho hlavními prioritami budou:


• Rozvoj průmyslu
• Energetická politika a životní prostředí
• Podpora zaměstnanosti a podnikání
• Podpora technického vzdělávání a vědy, výzkumu a inovací
• Budování dopravní infrastruktury

 

Funkce vládního zmocněnce pro Moravskoslezský a Ústecký kraj vznikla v návaznosti na vládní usnesení z 25. září loňského roku k řešení krizové hospodářské situace v Moravskoslezském
a částečně i Ústeckém kraji a na základě usnesení vlády ze dne 11. prosince 2013.

 

Ing. Jana Dronská
Mluvčí vládního zmocněnce pro MSK a ÚK