Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josef Středula jednal s europoslanci za ČSSD a KDU-ČSL

18. 2. 2015

 

 

Sídlo Českomoravské konfederace odborových svazů dnes navštívila europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD). S vedením odborové centrály jednala o tématech, které se týkají činnosti odborů, postavení zaměstnanců a o dalších problémech, které zajímají obě strany.

 

„Paní Sehnalová již dříve projevovala zájem o témata, jako je například minimální mzda. Hovořili jsme s ní o vývoji minimální mzdy ve Spolkové republice Německo a tom, jaké mohou být potažmo dopady na její vývoj v České republice. Poskytli jsme jí informace, které máme o posledním vývoji v Německu,“ řekl Esondám předseda ČMKOS Josef Středula.

Europoslankyně Olga Sehnalová ujistila představitele odborové centrály, že jednoznačně podporuje dnešní celosvětový akční den na podporu práva odborů na stávku, vyhlášený Mezinárodní odborovou konfederací. Uvedl, že ona sama je na straně odborů a zaměstnanců.
„Informovali jsme paní Sehnalovou o přípravě závěrečné zprávy sociálních partnerů, jejíž součástí bude i srovnání úrovně starých a nových členských zemí Evropské unie. A to jak ve vztahu k minimálním mzdám a pracovním podmínkám v jednotlivých regionech, tak i k vazbám na transfery finančních prostředků dceřiných firem z České republiky do mateřských zemí, což je problém, který nás velice zlobí,“ vysvětluje Josef Středula.

Součástí vzájemné spolupráce by mohly být společné výstupy v EU. Olga Sehnalová navrhla, aby se podobná pracovní setkání odehrávala pravidelně, včetně výměny informací nejen o dění v Evropském parlamentu, ale i z jednání tripartity.
Před tímto setkání se odehrálo podobné jednání s europoslancem za KDU-ČSL Tomášem Zdechovským. Témata byla podobná, T. Zdechovský projevil rovněž zájem o užší spolupráci s ČMKOS.

„Jsme za to rádi, že koaliční zastupitel za KDU-ČSL má podobné zájmy jako jeho kolegyně Sehnalová. Těší nás, že o širší diskusi na témata, která se týkají zaměstnanců a odborů, má zájem i jeho politická strana. Pan Zdechovský nás ujistil, že v žádném případě není proti navyšování minimální mzdy, které by však podle jeho mínění nemělo být revoluční, ale evoluční. Ujistili jsme ho, že ani odbory nemají na vládu a zaměstnavatele revoluční požadavky. Těší mne, že i další europoslanci po Janu Kellerovi projevují osobní zájem o činnost ČMKOS a problémy zaměstnanců,“ řekl Josef Středula.

olga-sehnalova-cssd.jpg

Účastníci dnešního jednání na ČMKOS, zleva eurospolankyně Olga Sehnalová, místopředsedové ČMKOS Radka Sokolová a Vít Samek a předseda ČMKOS Josef Středula 

 autor: (pek)
foto: (vap)
zdroj:www.e-sondy.cz