Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koaliční smlouva souzní s prioritami ČMKOS

17. 12. 2013

 

 

logo_cmkos.jpgEkonomický pohled na novou koaliční smlouvu ČSSD, ANO a KDU-ČSL včera představili předáci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Rodící se vládní koalice podle nich předložila nebývale rozsáhlou smlouvu. „Nepřekvapilo nás to, její rozsah je vyjádřením toho, že poslední dvě pravicové koalice nahromadily v české společnosti ohromné množství naprosto neřešených ekonomických, sociálních, politických, kulturních a jiných problémů,“ řekl první místopředseda ČMKOS Václav Pícl.

Koaliční smlouva obecně odpovídá politice odborů. Odboráři především vítají návrhy na zvýšení minimální mzdy, zrušení druhého pilíře důchodové reformy a větší podporu rodin s dětmi. Naopak jako výrazné vidí riziko, že se nepodaří všechny návrhy koalici profinancovat. Koaliční smlouva totiž podle nich nejasně nastiňuje výdaje a příjmy veřejných rozpočtů.

"Naprostou prioritou je pro nás hlavně ekonomických růst," zdůraznil Pícl.
"Je to nejlepší koaliční dohoda za posledních 23 let," řekl předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula.
„Řadu věcí, jako například energetickou koncepci, dodávky tepla domácnostem a firmám, k tomu dostatek uhlí a udržení pracovních míst horníků a hutníků v regionech nejvíce postižených nezaměstnaností je však třeba ještě dořešit. K tomu bude třeba mít v rozpočtu dodatek financí a nelze se spoléhat jen na peníze z EU,“ varoval Středula.
Koaliční smlouva jde ve svých návrzích směrem, který odpovídá směru politiky ČMKOS. V návrhu smlouvy se koaliční partneři zavazují provést změny v důchodovém systému, valorizaci důchodů i zrušení II. pilíře. Mezi pozitiva patří řešení zaměstnanosti, postupné zvyšování minimální mzdy až na 40 % průměrné mzdy, opatření proti chudobě a sociálnímu vyloučení, záměr prosadit zákon o sociálním bydlení, zvýšení podpory rodin s dětmi, zvýšení kapacity jeslí a mateřských školek atd. „Jednoznačně vítáme závazek usilovat o udržení sociální soudržnosti a prosazování principů sociální spravedlnosti,“ uvedl Václav Pícl.
„Koaliční vláda přebírá daňové a sociální systémy značně zdeformované reformami prosazenými vládami Mirka Topolánka a Petra Nečase. Před novou vládní koalicí stojí nelehký úkol, a to obnovit funkčnost systémů sociální ochrany, což je však podmíněno dostatečnými zdroji veřejných rozpočtů,“ upozornil Středula.
Podle ČMKOS je riziko nemožnosti profinancování všech deklarovaných opatření výrazné. Na druhou stranu bere ČMKOS na vědomí odlišný pohled koaličních partnerů deklarovaný v uzavřené koaliční smlouvě. V tomto ohledu však ČMKOS považuje za poctivé upozornit koaliční partnery, že bude trvat na naplnění všech deklarovaných záměrů obsažených v koaliční smlouvě a bude schopna jen obtížně akceptovat výmluvy typu, že na řadu opatření nejsou peníze a podobně.
Za jeden ze základních předpokladů nápravy veřejných rozpočtů v České republice považuje ČMKOS zajištění elementární daňové spravedlnosti. Je naprosto nezbytné odstranit z našeho daňového systému privilegia určená pro nejrůznější zájmové skupiny a jednotlivce spočívající v privilegiu být zdaněn méně než ostatní.
„Nelze nevidět, že koaliční dohoda v tomto ohledu znamená nesporný průlom v oblasti dlouhodobě odmítaných témat, jako jsou kontrolní pokladny, majetková přiznání či omezení hotovostních plateb. Všechna tato opatření jsou programovými prioritami i ČMKOS a mají plnou podporu,“ řekl Václav Pícl.
„O to překvapivější se nám jeví odmítnutí koalice řešit tak zjevné daňové privilegium, jako je odstranění možnosti nákupu osobních automobilů podnikateli bez DPH, které by zároveň znamenalo pro veřejné rozpočty okamžitý dodatečný přínos v rozsahu minimálně 5 miliard korun,“ uzavřel Josef Středula.
brífink
Záběr z dnešního brífinku v Domě odborových svazů v Praze. Zleva první místopředseda ČMKOS Václav Pícl, tisková mluvčí ČMKOS Jana Kašparová a předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula.