Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezinárodní konference řešila jak dál s agenturním zaměstnáváním na českém trhu

10. 3. 2015

 

J. Středula: Naším cílem je kultivovat prostředí agentur práce
V agenturním zaměstnávání chystá ministerstvo práce změny
Mezinárodní konferenci k problémům agenturního zaměstnávání uspořádala minulý týden v hotelu Yasmin v Praze Českomoravská konfederace odborových svazů s nadací Friedrich Ebert Stiftung. Na konferenci vystoupili experti z Německa, Rakouska, zástupci personálních agentur a Svazu průmyslu a dopravy ČR.

O zkušenosti s agenturním zaměstnáváním ve svých zemích se s účastníky konference podělili spolkový kancléř pro agenturní zaměstnávání PRO-GE z Rakouska Thomas Grammelhofer, Fiederike Posselt z německého odborového svazu DGB, právní expertka Evropské odborové konfederace Wiebke Warneck, konferenci moderoval předseda ČMKOS Josef Středula.

Podle údajů Spolkového úřadu práce bylo na konci roku 2013 v Německu 815 000 pracovních míst v celkově 18 000 agenturách. Časově omezené pronajímání pracovníků je vysoce lukrativní. Ale v oblasti agenturního zaměstnávání jsou zřetelně nižší platy a mzdy, agenturní zaměstnanci vydělávají v Německu v průměru o 40 až 50 procent méně než stálí zaměstnanci a mají horší sociální zajištění. Tato práce je velice nestálá, ročně tak v Německu vznikne a opět zanikne okolo jednoho milionu pracovních poměrů.

„Původní smysl využívat práce prostřednictvím personálních agentur především na krátkodobé sezónní práce začal být postupně zneužíván. Agenturní zaměstnanec ve srovnání s klasickým pracovním poměrem pracuje za krajně nevýhodných podmínek. Není ojedinělé, že agenturní pracovník pracuje za minimální mzdu včetně přesčasů, o svátcích a v noci, že mu není vyplacen mzda za poslední měsíc po ukončení práce. Působení až mafiánských praktik některých agentur, kteří doslova „pasou“ zaměstnance, kazí renomé slušným agenturám, které samy volají po regulaci v čele s Asociací poskytovatelů personálních služeb,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula. Středula si umí představit i právo odborů na spolurozhodování při agenturním zaměstnávání ve firmách. „Takové právo by garantovalo férové podmínky pro tuto formu zaměstnávání. Naším cílem je kultivovat prostředí agentur práce aby se i ti, kteří pro ně pracují, měli tak dobře, jako lidé v klasických pracovních poměrech,“ dodal.

Konference odpoledne pokračovala vystoupením expertů i diskusí na téma „zkušenosti s agenturním zaměstnáváním a budoucnost agenturního zaměstnávání v České republice.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce od příštího roku zpřísnit pravidla agenturního zaměstnávání. Resort má v plánu stanovit 15procentní kvótu pro podíl agenturních zaměstnanců v podniku. Kmenoví a agenturní zaměstnanci by také měli mít podle návrhu srovnatelné mzdové a pracovní podmínky. Na dnešní mezinárodní konferenci to uvedl ředitel odboru trhu práce na ministerstvu Jiří Vaňásek. Návrh projedná na dalším setkání tripartita. Úprav se má podle Vaňáska dočkat jak zákon o zaměstnanosti, tak zákoník práce. Agentury v Česku podnikají podle odborů často na hraně zákona. Ministerstvo práce chce předložit návrh změn agenturního zaměstnávání vládě do konce června, v účinnost by měly vstoupit v lednu 2016.

Ministerstvo plánuje i zákaz zřetězování pracovních poměrů na dobu určitou v agenturním zaměstnávání, ustanovena má být také komise pro udělování povolení ke zprostředkování práce.
Agentury budou muset rovněž prokazovat finanční způsobilost, zavedeny budou kauce pro fyzické osoby 50 000 a pro právnické osoby 500 000 korun. "Dnes běžně žádají subjekty, které jsou různě i majetkově provázány o povolení ke zprostředkování zaměstnání a v rámci těchto agentur potom dochází k přesunu agenturních zaměstnanců. V případě, kdy jeden subjekt má nějaké problémy, to znamená, že porušuje zákonné předpisy, tak v podstatě běžně se stává, že agenturní zaměstnanci jsou převedeni na jiný subjekt a de facto pokračují ve své činnosti dál," dodal Vaňásek.

V ČR v roce 2005 působilo 1147 agentur práce, v roce 2014 jich bylo 1585. Nejvyššího počtu dosáhl počet agentur v roce 2008, kdy jich bylo 2228.autor: (pek)
zdroj:www.e-sondy.cz

 

Záznam konference pořádané ČMKOS a Nadací Friedricha Eberta dne 4. března 2015. (video ČMKOS)