Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mise Mezinárodního měnového fondu jednala s ČMKOS

27. 6. 2014

 

 

Ve dnech 18. - 30. června jedná v ČR mise Mezinárodního měnového fondu (MMF), jejímž cílem je posoudit současný ekonomický vývoj a doporučit České republice přijetí eventuálních opatření. Během pobytu mise jednala s Českou národní bankou, ministerstvy financí, práce a sociálních věcí, průmyslu a obchodu, s poslanci a řadou dalších institucí. Jedná se o každoroční akci podle článku IV. Stanov MMF, která se uskutečňuje ve všech členských zemích MMF. Cílem je nezávislé makroekonomické hodnocení členských zemí pohledem zvenčí.


Dnes tříčlenná mise zavítala do Domu odborových svazů na jednání s představiteli a experty Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Misi i s jejím vedoucím Costasem Christou přivítala místopředsedkyně největší odborové centrály Radka Sokolová.


Vedoucí mise uvedl,že jsou pro MMF cenné názory a náměty odborů na celou řadu problematik, například na fiskální politiku, důchodovou reformu, reformu zdravotnictví, konkurenceschopnost české ekonomiky a reformy potřebné k jejímu udržení. Experti ČMKOS seznámili hosty se svým názorem na reformy trhu práce přijaté v roce 2011. Například expert ČMKOS Pavel Janíčko uvedl, že nezaměstnanost sice nepatrně poklesla, ale bez práce je stále přes půl milionů lidí, z nichž pouze 20 % pobírá podporu v nezaměstnanosti. Ostatní jsou závislí na sociálních dávkách, což způsobuje, že v zemi roste chudoba. Předchozí vláda Petra Nečase nejenže zanedbávala aktivní politiku zaměstnanosti, ale v době krize a rostoucí nezaměstnanosti zavedla restriktivní opatření, jako snížení podpory v nezaměstnanosti a délky výše jejího poskytování a přikročila k likvidaci úřadů práce, které přeměnila na místa, kde se pouze vyplácely sociální dávky. V Česku je nejrozšířenější forma zaměstnávání OSVČ v rámci EU. V takzvaném švarcsystému působí kolem 300 tisíc lidí. Český trh práce potřebuje kvalitní pracovní místa na dobu neurčitou a sociální a pracovněprávní ochranu zaměstnanců. Pokud by se Česká republika řídila doporučeními MMF, byla by cesta k nápravě velmi dlouhá, uvedl Janíčko.


S analýzou a náměty na řešení situace seznámil hosty Martin Fassmann, vedoucí makroekonomického oddělení ČMKOS. Vyzdvihl, že nová vláda je k názorům a doporučením odborů vstřícná. Snaží se dojít k nápravě veřejných financí a investic do ekonomiky. Její záměry se přitom shodují s doporučeními ČMKOS přijatými v dokumentu VIZE ČMKOS 2011. Proto odbory záměry vlády podporují. Jako přínosný stimul pro růst hospodářství a zaměstnanosti navrhují odbory masivní výstavbu sociálních bytů a další odvážné investice.

 

 

 

 

autor:(pek)

zdroj:www.e-sondy.cz