Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odbory doporučují vyjednat nárůst mezd o pět procent

3. 10. 2014

 

 

 

 

esondy.jpgV současném období začínají odborové organizace ve firmách vyjednávat o mzdovém navýšení pro příští rok. Předseda Českomoravské odborové konfederace (ČMKOS) Josef Středula na včerejší tiskové konferenci v Domě odborových svazů v Praze novinářům oznámil, že odborová centrála doporučuje svým členům žádat navýšení mezd o pět procent. Podle odborů ekonomika oživuje a podniky přidání zvládnou. Státní zaměstnanci by si měli polepšit o 3 a půl procenta již od letošního listopadu.


„Náš požadavek vychází z vlastní prognózy inflace, ekonomického růstu a na základě dalších rozborů očekávaného vývoje vnějších i vnitřních ekonomických a sociálních podmínek. Pro jeho reálné dosažení jsou v české ekonomice vytvořeny mimořádně příznivé podmínky,“ řekl Středula a uvedl podmínky, které opravňují požadavek odborů na pětiprocentní růst mezd.
Po dlouhém období ekonomické krize, kterou odnesli nejvíc právě zaměstnanci, jimž klesala reálná mzda, se začíná naše ekonomika výrazně zotavovat, dochází k dynamickému růstu průmyslové výroby a také vývozu.


Odhady ekonomického růstu našich i zahraničních institucí předpokládají pokračování významného růstu české ekonomiky i v příštím roce. Ten je ve většině firem dosahován vzestupem produktivity práce, a tedy další růst mezd by neměl zásadní dopady na konkurenceschopnost firem či na riziko propuštění zaměstnanců.


Objem finančních prostředků na platy v sektoru veřejných služeb se pro příští rok zvyšuje o 5 procent, část tohoto zvýšení se bude realizovat již od letošního listopadu.
Minimální mzda se pro rok 2015 zvýší z 8500 na 9200 korun, to je o 8,2 procenta.
Státní rozpočet pro rok 2015 pozitivními opatřeními v daňové oblasti a v oblasti sociálních příjmů podporuje rozvoj spotřebitelské poptávky, což v konečném důsledku vede i k růstu investic a jako celek vytváří podmínky pro trvalejší ekonomický vzestup.


„Zvýšení mezd o 5 procent zajišťuje spravedlivý podíl zaměstnanců na očekávaném vzestupu hospodářských výsledků firem. Zvýšení mezd není neskromným požadavkem odborů odtrženým od reality. Je ve skutečnosti logickým vyústěním současné hospodářské politiky ekonomického růstu této vlády. Po letech stagnace a poklesu dojde k pozitivní změně celkové atmosféry ve společnosti. Pětiprocentní růst objemu mezd totiž reprezentuje pro veřejné finance zvýšení příjmů o 50 miliard korun,“ zdůraznil Středula.


S návrhem odborů souhlasí i mnozí experti. Například hlavní ekonomka Reiffeisenbank Helena Horská pro ČT24 uvedla, že považuje pětiprocentní nárůst mezd za průměrný, upozorňuje ale, že bude selektivní. "Ekonomika roste, ale dávejme si pozor. Nejsou to zatím všechny sektory. Některé firmy mohou zvyšovat mzdy, ale některé firmy musí zvyšovat mzdy obezřetně," upozornila.
Odborový předák Středula také připomněl, jak se mají zaměstnanci ve firmách s odbory a bez nich. Podnikové kolektivní smlouvy a odvětvové smlouvy vyššího stupně chrání v Česku 46 procent zaměstnanců. Podle loňské analýzy ČMKOS byla ve firmách a institucích, kde se tyto dohody uzavřely, téměř o 2900 korun vyšší průměrná měsíční mzda než celorepublikový průměr. To znamená, že ve firmách, kde působí odbory, si zaměstnanci vydělali k průměrné mzdě navíc 34 188 korun ročně. Průměrný výdělek tam dosahoval téměř 27 400 korun, zatímco ve firmách bez odborů 25 908 korun. Podle analýzy se ale vždy nepodařilo v krizi dřívější standard udržet, klíčové pro odbory bylo hlavně zachování pracovních míst.

 

 Tisková konference

 

 

Prezentace na stažení (PDF)

Tisková zpráva (10 hlavních důvodů.......)

 

 

 

 

 


autor, zdroj:www.e-sondy.cz a www.cmkos.cz (Text: pek)