Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pane premiére, nedopusťte ukončení těžby

23. 1. 2015

 


Hospodářská a sociální rada Mostecka (HSRM) vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se zasadil o zodpovědné rozhodnutí kabinetu týkající se energetiky a těžebního průmyslu a aby sledoval perspektivní prospěch Mostecka, a tím i celé České republiky. V dopise, který na svém posledním jednání rada schválila, se na premiéra obrací s tím, aby nedopustil ukončení těžby uhlí na lomu ČSA. Na dopis upozornil regionální server homér.cz.

 

Hospodářská a sociální rada Mostecka, v souladu s dosud platnou Státní energetickou koncepcí, dlouhodobě zastává stanovisko, že aktualizovaná energetická koncepce (ASEK) by měla i nadále být v maximální možné míře postavena na využívání domácí surovinové základny, tedy uranu, černého a především hnědého uhlí.

 

„Vytěžitelné zásoby hnědého uhlí na lomu ČSA jsou mimořádně cenné a představují jediný významný zdroj domácích fosilních energetických surovin pro výrobu elektrické energie a tepla, který by byl k dispozici v dlouhodobém horizontu. Obracíme se proto na vás s naléhavou výzvou: nedopusťte nedozírné škody, ke kterým by vedlo ukončení těžby uhlí na lomu ČSA na Mostecku, tak jak s ní počítá vládou projednávaná ASEK. Nedovolte, aby se region Mostecka dostal do těžko napravitelného hospodářského a sociálního kolapsu,“ píše se v dopise, který podepsala předsedkyně rady Helena Veverková a oba místopředsedové, primátor Mostu Jan Paparega a starosta Meziboří Petr Červenka.

 

V dopisu HSRM premiéra Sobotku dále upozorňuje, že Mostecko stojí dlouhodobě na špici statistik o nezaměstnanosti, žádné převratné plány na změnu orientace místního průmyslu a rozšíření nabídky pracovních míst se neuskutečnily.

 

Nezaměstnanost v České republice v prosinci vzrostla na 7,5 procenta z listopadových 7,1 procenta. Bez práce tak bylo 541.914 lidí. Z krajů je na tom nejhůře tradičně Ústecký, kde je podíl nezaměstnaných 10,7 procenta (60.824 nezaměstnaných). V okrese Most to bylo 12,8 procenta, tedy téměř 10.000 lidí bez práce. Hůře je na tom jen okres Bruntál, vyplývá z údajů Úřadu práce ČR.

 

„Ukončení těžby v dole ČSA bez jasné a rychle splnitelné vize náhrady domácí suroviny a pracovních míst hrozí tento problém dál dramaticky prohloubit. Mluvíme o nárůstu vyloučených lokalit, zvýšení kriminality, zvýšení počtu neplatičů, exekucí apod. Zásadní by byl i dopad do státního rozpočtu snížením odvodů, poplatků, daní, zvýšením sociálních výdajů a hlavně by si stát zablokoval více než 750 milionů tun nejkvalitnějšího hnědého uhlí, a tím znehodnotil tento významný tuzemský palivový zdroj ve vlastnictví státu,“ varuje premiéra HSRM.

 

HSRM vznikla v březnu roku 1999 jako apolitické občanské sdružení, jehož členy jsou fyzické a právnické osoby, instituce státní nebo veřejné správy, které žijí nebo působí na Mostecku. V současnosti má 61 členů. HSRM je členem Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje, která sdružuje sedm okresních sdružení působících v rámci kraje.

 

vrsanska_uhelna_foto_-c-_tomas_maly_mg_7740.jpg

Vršanská uhelná (ilustrační foto - Tomáš Malý)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

autor: Jaroslav Průcha

zdroj: http://iuhli.cz/

foto: Tomáš Malý