Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s poslancem Ladislavem Šinclem

27. 3. 2015

 

 

Na straně podpory předčasných odchodů do důchodu pro horníky stojí celá řada politiků a významných osobnosti veřejného života.
Jedním z nich je i poslanec parlamentu ČR Ladislav Šincl. Jeho práce je jen těžko přehlédnutelná, protože právě on je jedním z těch, kteří se pro horníky snaží vybojovat lepší, spravedlivější podmínky. Byl to on, který upozornil v parlamentu na stav v jakém se hornictví nachází, byl to on, který interpeloval a předkládal návrhy.
Jelikož vláda schválila nařízení, které umožní odchod do dřívějšího důchodu všem horníkům, kteří začali pracovat v dolech před rokem 1993, využili jsme této příležitostí a požádali Ladislava Šincla o rozhovor.

Mohl by jste krátce okomentovat výsledek rozhodnutí vlády?

Stát si musí vážit zaměstnanců, jako jsou horníci, kteří celý život pracovali v těžkých a nebezpečných podmínkách. Ne jim znepříjemňovat život. Díky často podlomenému zdraví z této náročné práce nemají příliš šancí najít si jiné pracovní uplatnění. Proto bychom jim měli zajistit důstojný odchod do důchodu. Chtěl bych poděkovat především paní ministryni MPSV Michaele Tominové – Marksové, která novelu nařízení vlády, předložila do vlády. Současně vítám i změnu postoje ministerstva financí včele s A. Babišem k nařízení vlády.

Jste spokojen s jejím výsledkem?

Spojený jsem, ale jen částečně. To co se podařilo je jen první krok. Dalším těžším krokem bude prosazení novely zákona o důchodovém pojištění snižující důchodový věk horníků včetně zvláštního způsobu stanovení procentní výměry jejich starobního důchodu. Podmínkou pro snížení důchodového věku bude odpracování příslušného počtu směn pod zemí v hlubinných dolech; obecně se bude jednat o 3 300 směn s tím, že v některých případech, například po dosažení nejvyšší přípustné prašné expozice nebo u zaměstnanců uranových dolů, by stačilo odpracovaných směn ještě méně. Návrh by tak umožnil 3500 horníkům dřívější odchod do starobního důchodu. Tento návrh je v současné době projednáván v Legislativní radě vlády a pak bude debatován v rámci koalice.

Myslíte si, že vláda schválí další kroky, které umožní odchod všem horníkům po odpracování 3300 směn?

Doufám, že ano. V případě, že to z nějakého důvodu vládou neprojde např.z důvodu nesouhlasu některých předsedů koaliční stran (např. A. Babiše), tak jsem připraven využít svého ústavního práva (Ústava ČR čl. 41, odst. 2) a tuto novelu předložit sám nebo s jinými kolegy a protlačit to poslaneckou sněmovnou.

 

Jak složité je, aby došlo k změnám vyhlášek a zákonů?

Změna vyhlášky je mnohem jednoduší než změna zákona. Je to proto, že vyhláška je prováděcí předpis k zákonu, který vydává ústřední orgán státní správy (např. ministerstvo ). Oproti tomu o změně zákona rozhoduje 200 poslanců, kteří jsou organizování v 7 politických uskupeních a projednávání je proto mnohdy hodně komplikované. Následně zákon musí projednat 81 senátorů a schválit prezident.

 

Máte podporu kolegů ve sněmovně?

Věřím, že každý rozumný poslanec pochopí, že odchod horníka do důchodu v 65 letech je výplod chorého mozku a tak věřím, že i pro snížení hranice horníků do důchodu podporu najdu.

 

Děkuji za rozhovor.

dsc_0866.jpg

Poslanec Ladislav Šincl při rozhovoru s předsedou OS PHGN Janem Sábelem po vyfárání na Dole Lazy (2014)

 

dsc_0980.jpg

Při jednání s vedením a odbory OKD (Důl Lazy 2014)
(ivz)