Jdi na obsah Jdi na menu
 


S průměrnou mzdou rostla i produktivita práce

15. 10. 2014

 

Průměrná mzda v České republice se v letošním 2. čtvrtletí meziročně zvýšila o 583 korun na 25 500 korun hrubého. Nominální růst tak činil 2,3 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 2,1 procenta. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Výsledek předčil odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst mezd zhruba o dvě procenta.


Analytici v komentáři k odhadům upozornili, že růst mezd zpomalil ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Důvodem je ovšem především mimořádné vyplácení odměn v prvním čtvrtletí, kdy průměrná mzda stoupla meziročně o 3,3 procenta a po odečtení inflace o 3,1 procenta na 24 806 korun.


Ekonomické oživení je podle ekonomů evidentní, a tak si firmy mohou dovolit postupně zvyšovat mzdy. Stále ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Spotřebitelské ceny ve druhém čtvrtletí stouply o 0,2 procenta, objem mezd se zvýšil o tři procenta a počet zaměstnanců o 0,6 procenta.


V podnikatelské sféře ČSÚ zaznamenal růst průměrných mezd reálně o 2,3 procenta. V nepodnikatelské sféře byla průměrná mzda reálně o 1,5 procenta vyšší.


I přes vyšší mzdy roste také konkurenceschopnost českých podniků, to znamená, že produktivita práce roste ještě rychleji. Znamená to, že české firmy jsou konkurenceschopnější vůči zahraničním na cizích, nebo i na domácích trzích.

 

 

 

 

autor:(red)

zdroj:www.e-sondy.cz