Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sjezd ČMKOS zvolil nové vedení a schválí program do roku 2018

26. 4. 2014

 

Včera dopoledne začalo v kongresovém sále pražského hotelu Olšanka jednání VI. sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů, na kterém na 260 delegátů rozhoduje o směřování největší odborové centrály v dalším čtyřletém období. Večer rozhodli odboráři v tajných volbách, počtem 142 ze 227 hlasů, že v čele ČMKOS bude dosavadní šéf nejsilnějšího svazu KOVO Josef Středula. Místopředsedy byli zvoleni: Radka Sokolová a Vít Samek.
 

První den jednání byl zahájen kulturní vložkou, kdy delegáti i hosté shlédli videozáznam z nejdůležitějších a největších protestních akcí, které ČMKOS v uplynulých letech uspořádala. Václav p4250017.jpgPícl přivítal řadu domácích i zahraničních hostů a řekl, že české odbory mají za sebou jedno z nejtěžších období, kdy bojovaly proti reformám a škrtům pravicových vlád.
"Poprvé od roku 1990 jsme čelili těm nejasociálnějším vládním restrikcím s dopady na životní úroveň většiny zaměstnanců, byla to etapa s největším počtem protestních akcí," uvedl Pícl. Podle něj je nutné reformy Nečasovy vlády změnit a obnovit dialog s nynějším kabinetem a zaměstnavateli.
Zahájení sjezdu se zúčastnila i řada významných hostů. Odboráři přivítali předsedu Senátu ČR a bývalého předsedu ČMKOS Milana Štěcha, ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, předsedu Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka, europoslance za ČSSD Richarda Falbra a další.
Mezi zahraničními hosty byla generální tajemnice Evropské odborové konfederace Bernadette Ségol, prezident Konfederace odborových svazů Slovenské republiky Josef Kollár, předseda Rakouského svazu odborů ÖGB Erich Foglar, tajemník Odborového svazu Solidarita Andrzej Adamcyk a další hosté.
Předseda Senátu Milan Štěch ve svém vystoupení uvedl, že v odborech je od svých patnácti let a odborářem je i nyní. Ujistil, že Senát je, oproti nedávné minulosti, odborům přátelsky nakloněn a rovněž usiluje, aby postavení zaměstnanců v Česku bylo důstojné. Novému vedení popřál, aby mělo schopnost odborové svazy spojovat, aby hlavní vizitkou odborů byla solidarita a síla, bez níž v dnešním globalizovaném světě není možné prosazovat zájmy odborů a zaměstnanců. Právě dnes jsou odbory mnohem potřebnější, než tomu bylo v minulosti.
Ministryně práce Michaela Marksová dnes na sjezdu ČMKOS řekla, že zájmy odborářů a kabinetu se budou teď "nepochybně mnohem častěji potkávat". „Chci se zasadit za důstojné pracovní podmínky lidí. Mezi priority řadím i pravidelné zvyšování minimální mzdy, protože ta současná je pod hranicí chudoby. Mezi další priority patří důchodové reforma, která by měla mít celospolečenský konsensuz. Vážíme si možnosti spolupracovat s našimi sociálními partnery v tripartitě, kde si vážíme odborného zázemí ČMKOS. Vítáme nový, kvalitnější začátek spolupráce s ČMKOS,“ uzavřela ministryně Marková své vystoupení.
Generální tajemnice EOK Bernadette Ségol ocenila práci ČMKOS, odborovou centrálu řadí mezi nejlepší z postkomunistických zemí. Vyzvala české odboráře, aby šli k volbám do Evropského parlamentu. Volby rozhodnou zda se podaří obnovit evropský sociální model, který je hlavním smyslem existence EU. Nejobtížnější období a největší počet demonstrací mají odboráři za sebou i podle posledního předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila, který rovněž vyzval odboráře k jednotě a solidaritě. K odborářům promluvil bývalý předák centrály a europoslanec Richard Falbr. Prostor dostal i lídr kandidátky ČSSD do eurovoleb Jan Keller, který odboráře ujistil, že ve volebním programu na ně strana pamatuje. Vyzýval je, aby šli volit.
Po vystoupení hostů začalo odpolední pracovní jednání sjezdu volbou pracovních komisí a vystoupením Václava Pícla, který zhodnotil činnost ČMKOS v uplynulém období.
Sjezd pokračuje v sobotu. Vystoupí na něm premiér Bohuslav Sobotka a prezident Miloš Zeman. Odboráři pak schválí také svůj program do roku 2018.

 

p4250050.jpg

 

 

 

autor: Text, foto: Petr Kolev, (vs)
zdroj:www.e-sondy