Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sociální partneři podpořili služební zákon

1. 7. 2014

 

Sociální partneři na dnešním jednání pléna Rady hospodářské a sociální dohody se shodli, že podpoří účinnost zákona o státní službě od 1. ledna 2015. Podle nich se jedná o první krok ke stabilitě a zvýšení kvality státní správy zejména na ústřední úrovni. Další diskusi očekávají ohledně odměňování státních zaměstnanců. Uvedli to ve společném prohlášení na tiskové konferenci po jednání tripartity.


Odbory i zaměstnavatelé pokládají za klíčové, aby vláda splnila všechny podmínky Evropské komise k bezproblémovému čerpání evropských strukturálních a investičních fondů v příštím období a neohrozila ani stávají čerpání. Evropské prostředky přispějí k hospodářskému růstu i ke zvýšení konkurenceschopnosti a zaměstnanosti.


I přes obecnou shodu předseda ČMKOS Josef Středula vyslovil podezření, že zákon o státní službě nezaručuje naprostou depolitizaci státní správy. “Pohlídáme, aby nedošlo k tomu, že změny v zákonu sice prospějí státním úředníkům, ale na druhé straně poškodí další zaměstnance v rozpočtové a příspěvkové sféře. Slib, že vláda zajistí nárůst platů o 3,5 procenta, musí být splněn. Pokud by k tomu nedošlo, odbory by potom hodně zlobily,“ varoval Středula.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k tomu uvedl, že dnes skončil termín pro systematizaci zaměstnanců státní správy a během července úřad vlády připraví podklad pro financování státní služby účinný od 1. 1. 2015.


Předseda Středula si zároveň si postěžoval, že se na pořad dnešního jednání nedostal klíčový materiál, kterým je akční plán na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti.
Premiér Sobotka vysvětlil, že tento stěžejní plán je třeba zodpovědně dopracovat a nesmí se proto uspěchat. „Připravovaný dokument vlády, souhrn konkrétních a kontrolovatelných opatření na podporu oživění hospodářského růstu bude připravený ve spolupráci se sociálními partnery a včas projednaný na tripartitě. Nebude tomu jako za minulých vlád. Každý bod akčního plánu bude mít garanta, který za jeho plnění bude zodpovídat. Vláda k tomu ustaví monitorovací výbor, ve kterém budou zastoupení i sociální partneři.


Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) k tomu uvedl, že dnes skončil termín pro systematizaci zaměstnanců státní správy a během července úřad vlády připraví podklad pro financování státní služby účinný od 1. 1. 2015.


Účastníci tripartity proto žádají narovnání nespravedlností nashromážděných za předchozích vlád v odměňování státních zaměstnanců, na které se vztáhne zákon o státní službě, a současně zohlednění přísnějších povinností podle novely o státní službě, které jdou nad rámec zákoníku práce.


Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák připomněl, že musí být jasno v tom, jaké konkrétní ekonomické dopady bude mít zavedení zákona. Požadoval také, aby státní služba byla atraktivní i pro mladé absolventy vysokých škol zejména humanitního zaměření.
Přípravu surovinové a energetické koncepce považují zaměstnavatelé za klíčovou k dalšímu ekonomickému růstu. „Rozhodně odmítáme, aby došlo ke skokovému zvýšení úhrad z vydobytých nerostů a z dobývacích prostorů u hnědého uhlí až o desetinásobek oproti současnému stavu. U ostatních nerostů by zvýšení mělo být přibližně dvojnásobné. Pokud by k tomu mělo dojít, tak jedině v průběhu několika let. V opačném případě by mohly nastat v postižených těžebních firmách a regionech velké komplikace,“ upozornil Jaroslav Hanák. Podle něho by se do konce roku mělo rozhodnout v otázce další těžby hnědého uhlí a těžby uranové rudy.


Další jednání tripartity se uskuteční příští měsíc. Plenární zasedání, 4. září, bude jednat o státním rozpočtu.

 

trip.jpg

Záběr z tiskové konfrence po jednání tripartity. Na otázky novinářů odpovídali (zleva) prezident SP ČR Jaroslav Hanák, premiér Bohuslav Sobotka a předseda ČMKOS Josef Středula.

 

 

 

 

 

 

autor:(pek)

zdroj:www.e-sondy.cz

foto:www.vlada.cz