Jdi na obsah Jdi na menu
 


Středula přesvědčil Babiše, aby zachoval daňové úlevy pro odbory

17. 6. 2014

 

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se na pondělním jednání s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou dohodl, že zůstanou zachovány daňové úlevy pro odboráře. Změnou neprojde ani zvýhodnění u režijních jízdenek a výsluh policistů a vojáků. Uvedená daňová zvýhodnění rušila novela zákona o dani z příjmu, kterou prosadila vláda Petra Nečase (ODS). Novelu schválili poslanci již v roce 2011 s odloženou platností od roku 2015.


"Jsem spokojen, že jsem přesvědčil pana ministra Babiše, aby sporná ustanovení byla ze zákona vypuštěna. Jedná se o pasáže přejaté z úpravy bývalého ministra Miroslava Kalouska. Jde o otázku režijních jízdenek, otázku odstupného u členů ozbrojených sil i otázku odborových příspěvků," upřesnil Středula.


„S ministrem jsme jednali i o zdanění osob samostatně výdělečně činných a otázce plateb DPH. Pan Babiš odmítl náš návrh snížit obrat, na jehož základě je již podnikatel povinen platit daň z přidané hodnoty (DPH). Navrhovali jsme 750 000 korun ročně, ministerstvo financí navrhuje jeden milión korun,“ uvedl Josef Středula.


Zachované daňové úlevy
. osvobození od daně za plnění poskytovaná ozbrojenými silami
. osvobození od daně kázeňských odměn poskytovaných příslušníkům ozbrojených sil
. odchodné u bezpečnostních sborů
. možnost nepeněžního plnění zaměstnavatele zaměstnancům z fondu kulturních a sociálních potřeb
. osvobození od daně u režijních jízdenek
. osvobození do daně hodnoty přechodného ubytování u pracovní cesty poskytované jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem
. daňový odpočet příspěvků odborům
. daňový odpočet nákladů na zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělání


Debata se podle Středuly dotkla i zdanění firem. "Efektivní zdanění po využití odečitatelných položek je 12 procent při sazbě 19 procent. Na Slovensku je ten rozdíl jen dva procentní body," uvedl odborový předák. O konkrétních položkách se ovšem v pondělí nebavili.
Podle nynějšího znění návrhu novely daně z příjmu z dílny MF by stát měl mimo jiné zrušit lidem možnost odečíst si z daní roční příspěvek odborovým organizacím, který nyní činí až zhruba 3000 korun. Při odečtení nejvyššího příspěvku si mohou lidé snížit daně o 450 korun.
Návrh by znamenal mírné zvýšení daní asi pro 570 000 lidí, stát by tak ušetřil zhruba 60 miliónů korun ročně. Proti byli sociální demokraté i lidovci, pro je pravicová opozice.


 

autor: (pek)

zdro:www.e-sondy.cz