Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Praze poprvé jednaly národní a krajské tripartity

11. 11. 2014

 

Zástupci Rady hospodářské a sociální dohody ČR se dnes setkali v pražském Lichtenštejnském paláci k historicky prvnímu společnému jednání s krajskými tripartitami. Hlavními tématy byly podpora hospodářského růstu a zaměstnanosti, čerpání evropských prostředků, reforma středního školství a také sociální dialog v krajích.


Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) seznámil sociální partnery s Akčním plánem na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti, který vychází z významných strategických a koncepčních materiálů vlády a návrhů opatření pro podporu hospodářského růstu ČR. Cílem je zajistit, aby opatření, na kterých je dlouhodobá shoda, byla co nejrychleji realizována. Akční plán počítá mimo jiné s investicemi do výstavby páteřní infrastruktury, která zlepší dopravní obslužnost v krajích.
Premiér také na společném jednání představil dva nedávno schválené klíčové materiály ministerstva práce a sociálních věcí. A to Aktivizační opatření k řešení nepříznivé situace na trhu práce a Strategii politiky zaměstnanosti do roku 2020.
Zástupci jednotlivých krajských tripartit informovali premiéra Sobotku o sociálním dialogu v regionech, o řešených tématech a také o samotném fungování krajských organizací.


Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů dnes mluvili o potřebě zákona, který by upravil vynětí půdy ze zemědělského fondu. Diskutovali o přípravě na čerpání fondů, chystaném propouštění horníků v severních Čechách a na severní Moravě, podpoře dopravní infrastruktury či o reformě školství, aby více odpovídalo potřebám na trhu práce.
Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) krajské tripartity začaly vznikat v roce 2001. Fungují ve všech krajích kromě Prahy. Poslední se ustavila minulý týden v Libereckém kraji. "Klíčové problémy krajů bude tripartita řešit čtvrtletně, jakousi svodkou. Nejklíčovější vzkaz z dneška je ale to, že velmi rychle musíme s centrální vládou připravit reformu školství," uvedl Hašek. Podle něj je nutné se zaměřit hlavně na změny ve financování učňovského a středního školství.


Také podle odborů začínají Česku docházet kvalifikovaní pracovníci v různých oborech. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly je proto nutné síť škol optimalizovat a upravit financování tak, aby školy „netoužily po studentovi jen kvůli poplatku“. Odbory podporují i jednotné zkoušky na střední školy.


Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák upřesnil, že řadou námětů z dnešního jednání se bude celostátní tripartita zabývat už na příštím zasedání 1. prosince. "Vládě zbývá jen vyhrnout rukávy a naplnit naše představy," uvedl Hanák.
Společné setkání národní a krajských tripartit je dalším významným krokem k posílení sociálního dialogu. V tomto formátu by se měli zástupci tripartit scházet jednou do roka. Národní tripartita bude o dění v regionech informována průběžnými zprávami a v případě nutnosti by se určitá témata z krajů projednávala s krajskými zástupci na jednání národní tripartity.


Za dobu mandátu vlády Bohuslava Sobotky se zástupci národní tripartity sešli již devětkrát. Vládní kabinet tak jednoznačně deklaruje, že klade důraz na spolupráci se sociálními partnery. Nyní komunikace sociálních partnerů dostává širší možnosti k hledání tolik potřebného celospolečenského konsenzu.

 

 

d3s_6311_dotextu.jpg

 

 

 

 

 

autor: (pek)

zdroj: www.e-sondy.cz

foto:www.vlada.cz