Jdi na obsah Jdi na menu
 


Česká ekonomika na jaře stagnovala přesně tak, jak se předpokládalo

2. 9. 2014

 

Ve srovnání s předchozím čtvrtletím česká ekonomika ve druhém čtvrtletí roku 2014 stagnovala tak, jaký byl původní odhad. Beze změny jsou i výdaje na konečnou spotřebu. Meziročně se ale vyvíjela lépe, podle zpřesněného odhadu hrubý domácí produkt vzrostl o 2,7 procenta.


Zpřesněná data podle hlavní ekonomky České bankovní asociace (ČBA) Evy Zamrazilové potvrdila mírně optimističtější obrázek, než jaký naznačoval předběžný odhad. „Dnešní data v zásadě potvrdila původní tržní odhady a zmírnila tak skepsi vyvolanou předběžným odhadem. Zveřejněná data rovněž potvrdila obrázek vyváženě ožívajícího hospodářství,“ uvedla. Za celý rok ČBA nadále očekává růst HDP kolem 2,5 procenta.


Ve třetím čtvrtletí se ekonomika podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky vrátí k vysokému tempu růstu. „Podstatné ale bude to, jak se na české ekonomice projeví slábnoucí aktivita v eurozóně. Za celý rok 2014 i nadále čekáme růst ekonomiky o 2,6 procenta,“ uvedl. Horší než očekávaný výsledek vykázala mj. ekonomika Německa, které je hlavním obchodním partnerem Česka. Ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně klesla o 0,2 procenta. „Větší pokles německé ekonomiky a stagnace francouzské je pro Česko horší zprávou, než samotná stagnace české ekonomiky ve druhém čtvrtletí,“ dodává Brožka.


Jak uvádí analytik ČSOB Petr Dufek, podstatné bude, jak se v dalších měsících podaří českému hospodářství vypořádat se zmiňovaným německým zpomalením, respektive zda německý útlum nebude trvalejší.


Otěže růstu ekonomiky podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka převzala domácí poptávka, zatímco zahraniční obchod naopak začal ekonomiku brzdit. „Prognóza růstu HDP pro celý letošní rok prozatím ukazuje na 2,8 procenta. Nicméně začíná se zvyšovat počet rizik, která by mohly vést k pomalejšímu růstu. Jde zejména o sérii negativních ekonomických údajů z Německa a dalších zemí eurozóny. Velkou neznámou je situace na Ukrajině,“ říká Marek.

 

 

 

 

autor: (red)

zdroj:www.e-sondy.cz