Jdi na obsah Jdi na menu
 


Falbr společně s odboráři demonstroval v Praze za úplné prolomení těžebních limitů

31. 1. 2015

 

 

29. 1. 2015 Most: Předseda Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Richard Falbr dnes společně s horníky demonstroval před sídlem ministerstva průmyslu a obchodu v Praze za úplné prolomení územních limitů těžby uhlí v severočeské pánvi.

 

Otázka těžebních limitů bude předmětem jednání národní tripartity v pondělí 2. února. HSR-ÚK dlouhodobě nesouhlasí s ukončením těžby uhlí a prosazuje úplné prolomení limitů. Její postoj podpořili svým usnesením i radní Ústeckého kraje. Stanoviska HSR-ÚK na jednání velké tripartity přednese Martin Klika, radní Ústeckého kraje.

 

„Úplné prolomení limitů, tedy pokračování těžby na Dole Československé armády (ČSA), znamená pro Ústecký kraj zachování a vytvoření až 12 000 pracovních míst a významně přispěje k udržení zaměstnanosti, ale také ekonomickému rozvoji regionu“, uvedl Richard Falbr. Naopak zastavení těžby na lokalitě ČSA by se odrazilo nejen na snížení konkurenceschopnosti Ústeckého kraje a dramatickém zhoršení socioekonomické situace v regionu, ale zásadně by ohrozilo i energetickou soběstačnost České republiky či znamenalo konec cenově dostupného tepla pro všechny obyvatele.

 

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek nedávno představil návrhy týkající se limitů těžby uhlí v severních Čechách. Kromě úplného prolomení limitů navrhl dvě kompromisní varianty, které spočívají v částečném uvolnění ložisek. Mládek však zcela nevyloučil ani možnost zachování stávajících těžebních limitů daných Usnesením vlády č. 444 z roku 1991. Tyto varianty předloží vládě začátkem března.

 

Richard Falbr: „Mládkem prosazovaná varianta posunutí limitů těžby na Dole ČSA je nepřijatelné z ekonomického i technického hlediska i z pohledu kvality životy obyvatel dotčených obcí.“ Toto tvrzení je podpořeno i odbornými studiemi.

 

Tisková zpráva hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje

 

 

 

 

 

 

zdroj: http://www.hsr-uk.cz/