Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hospodářská rada Ústeckého kraje navrhuje státu převzít část těžební firmy Severní energetická

6. 2. 2015

 

 

Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje navrhuje, aby poloviční podíl těžební společnosti Severní energetická převzal stát. Novinářům to po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) řekl zástupce rady a bývalý dlouholetý předseda ČMKOS, Richard Falbr. Sobotka v České televizi řekl, že schůzka nezměnila jeho nesouhlas s bouráním domů v severních Čechách kvůli těžbě uhlí. K návrhu na převzetí podílu v Severní energetické státem se nevyjádřil.


Severní energetická vlastní důl Československé armády (ČSA), který by se bez prolomení limitů spojeného s bouráním domů musel zavřít kolem roku 2022. Podle majitele Severní energetické Jana Dienstla by úplné prolomení limitů umožnilo prodloužit životnost dolu o 150 let.
Podle Falbra by firma převedla na stát například 51 procent. "Tím by stát získal vliv na to, co se v ní bude dít dál a co se bude s těžbou dít dál," řekl. Předseda vlády se podle něj k návrhu konkrétně nevyjádřil. "Připomněli jsme, že to stojí za úvahu," doplnil Falbr.


Mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová řekla, že firma s podobným nápadem přišla již za vlády Petra Nečase (ODS). Tehdejšímu ministrovi průmyslu Martinu Kubovi (ODS) se prý myšlenka líbila, nebyla ale realizována. "Za nás můžu říct, že jsme už ministru Kubovi nabídli společný podnik, kde by měl stát svoji účast, těžař svoji účast a dohadovali by se nejen na tom, jak těžit, ale i kam to uhlí směrovat. Naše podmínka byla, že více peněz z těžby nerostu zůstane v regionu," uvedla. Podle ní nápad za Severní energetickou stále platí.


Zástupci Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje jsou pro úplné prolomení limitů. Hlavním argumentem je očekávaný růst nezaměstnanosti při ponechání limitů v současné podobě. Podle analýz rady je ohroženo 12 000 pracovních míst, což by nezaměstnanost na Mostecku zvedlo na 20 procent. "Jde o to, aby se Most postupně neproměnil v město duchů, protože řada obyvatel svou budoucnost nespojuje s městem Most, pokud dojde k zániku pracovních míst," řekl Falbr.


Tripartita se v pondělí neshodla na žádné z variant prolomení limitů těžby hnědého uhlí. Do konce června chce mít zprávu o sociálních, ekonomických a bezpečnostních dopadech jednotlivých možností. Zatímco odboráři a zástupci zaměstnavatelů po úplném uvolnění volají, v celé vládě prolomení limitů podporu nemá.


Materiál o limitech doplňuje spolu s dokumentem o rozvoji jaderné energie aktualizovanou státní energetickou koncepci. Podle záměru chce Česko v budoucnu využít hlavně jádro a hnědé uhlí, odklání se od obnovitelných zdrojů a plynových elektráren.

 

 

 

 

 

 

autor:(red)

zdroj:www.e-sondy.cz