Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kráčející rýpadlo RK 5000 odkráčelo do důchodu

5. 1. 2017

 

 

V prosinci byl odstaven jeden z nejunikátnějších dobývacích strojů, které na severu Čech těžily. Rýpadlo RK 5000/R10 se odebralo po 33 letech těžby na odpočinek a skončil i jeho mechanik Jaroslav Šebek, který s ním spojil svou profesní dráhu od prvních dní, kdy bylo na lokalitě Československá armáda nasazeno do provozu. Je to důsledek neprolomení územních limitů, o kterém rozhodla vláda v loňském roce.


„Jakkoli to zní zvláštně, neměli jsme za celou dobu provozu rýpadla žádný zásadní mechanický problém, ani těžkou havárii,“ říká mechanik Šebek. Za celou svou éru obří rýpadlo „odpracovalo“ 90 tisíc provozních hodin a vytěžilo téměř 154 milionů kubíků zeminy, což odpovídá deseti a půl letům nepřetržité těžby.


Unikátní částí stroje je korečkový řetěz vážící téměř 230 tun a roztažný na délku měří bezmála 140 metrů.


Za 33 let těžby se použilo 34 korečkových řetězů, kupovalo se jen 15 nových, obvykle se celý nebo jeho části renovovaly v Krušnohorských strojírnách. Poslední nový korečkový řetěz se kupoval v roce 2008.


Pohon korečkového řetězu zajišťují dvě převodové skříně, každá o hmotnosti 75 tun a dva elektromotory o příkonu 1,6 MW, které řetězu dodávají sílu až 324 tun.

 

posun-03.jpg

S rýpadlem KU 5000 se rozloučili zástupci vedení lomu ČSA a horníci. O svých zážitcích hovořil i předseda hornických odborů Jaromír Franta, který na lomu pracoval i v pozici vedoucího řidiče velkostroje.

 

 

 

 

 

autor:Petr Kolev

zdroj, foto: www.e-sondy.cz