Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ministr Jan Mládek včera jednal se zástupci města Sokolov a s vedením a odboráři Sokolovská uhelná

23. 1. 2015

 

 

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se včera odpoledne setkal v Sokolově s náměstky hejtmana Karlovarského kraje Evou Valjentovou a Martinem Havlem, starostou Sokolova Janem Pickou a zástupci těžební společnosti Sokolovská uhelná a hornických odborů.


„Sokolovsko patří k regionům zatíženým velkou nezaměstnaností a dalšími problémy, vzniklými postupnou restrukturalizací průmyslu a ukončováním těžby. Hovořil jsem proto se náměstky hejtmana Karlovarského kraje a sokolovským starostou Janem Pickou o problematice územně ekologických limitů těžby hnědého uhlí, jež by neměly ani v budoucnu nijak omezit těžbu v dolech Sokolovské uhelné, která je největším zaměstnavatelem v regionu,“ uvedl ministr Jan Mládek. „Jednali jsme o dotační politice pro Karlovarsko v souvislosti s realizací revitalizačních projektů a řešení ekologických škod z minulosti. Jednou z příležitostí na zvýšení nabídky pracovních míst je průmyslová zóna Přátelství – Silvestr, kde pokračují přípravné práce a částečně též práce na rekultivacích výsypky bývalého dolu Silvestr. Tato zóna má dobré územně-logistické předpoklady pro to, aby vzbudila zájem investorů,“ soudí ministr Jan Mládek. Sokolovsko je totiž regionem s největším počtem uchazečů na jedno pracovní místo v rámci celé ČR. Starosta Sokolova Jan Picka v této souvislosti rovněž zdůraznil velkou společenskou odpovědnost společnosti Sokolovská uhelná k regionu.


Důležitým bodem bylo jednání s představiteli těžební společnosti Sokolovská uhelná a hornickými odboráři. Ministr Jan Mládek představil čtyři základní varianty narovnání limitů těžby hnědého uhlí, které připravuje pro jednání vlády.


„O všech variantách prolomení limitů budu jednat se všemi zúčastněnými. Na dole Bílina by neměl být žádný problém, mluvil jsem s hejtmanem Ústeckého kraje, starosty Mostu i dotčených obcí, s představiteli Severočeských dolů i odboráři. Tady panuje na prolomení limitů vzácná shoda, protože ani maximální prolomení neohrozí žádná lidská sídla. Složitější je situace na Dole ČSA. Varianta prolomení s malým p by znamenala zbourání jižní části Horního Jiřetína, varianta prolomení s velkým p pak předpokládá zbourání celého Horního Jiřetína a osady Černice. Tuto maximální variantu však necítím v současnosti jako průchozí. Postupně budu jednat se všemi zúčastněnými stranami, ale na variantě úplného prolomení zatím neexistuje politická shoda. Zjišťuji stanoviska regionálních a místních politických reprezentací, zaměstnavatelů, odborů i ekologů, abych mohl nejspíše v březnu předložit do vlády komplexní návrh obsahující argumenty pro všechny čtyři uvažované varianty prolomení těžebních limitů, “ uvedl v Sokolově ministr Jan Mládek.

 

 

 

 

 

 

 

 

autor: František Kotrba

zdroj: MPO