Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ministr Mládek: „Cílem vlády je udržet v OKD zaměstnanost“

7. 7. 2014

 

 

„Udržet zaměstnanost pro čtrnáct tisíc lidí v OKD po dobu dalších nejméně deseti let. To je náš hlavní cíl, kterému podřídíme vše, a je to důvod, proč jsem požádal představitele těžební společnosti New World Resources o schůzku poté, co minulý týden společnost informovala o možnosti prodeje dceřiné společnosti OKD,“ uvedl dnes po setkání s ředitelem vnějších vztahů společnosti NWR Petrem Jonákem ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.


„Sledujeme přirozeně všechny varianty dalšího vývoje, které v tuto chvíli přicházejí do úvahy. První variantou je, že se NWR podaří s věřiteli dohodnout na podmínkách kapitálové restrukturalizace. V případě, že ke konsenzu nedojde, musíme počítat i s variantou prodeje OKD. Pro OKD, jeho zaměstnance a tedy i stát by proto bylo nejpříznivější zprávou, kdyby se našel jasný strategický investor, firma z oboru, jejímž primárním zájmem by bylo pokračovat v těžbě. OKD v tuto chvíli dokáží již fungovat samy o sobě i při současných světových cenách uhlí, a to díky restrukturalizaci, úsporám a snaze zaměstnanců, odborů a managementu o efektivní spolupráci,“ dodal ministr Jan Mládek.

„Samozřejmě existuje i varianta, kdy by se o OKD ucházel zájemce s nejasnou strukturou, jehož záměrem by mohly být spíše finanční operace nežli pokračování v těžbě. Pokud by po případném konkurzu a vyrovnání či po nástupu správce došlo k prodeji OKD a nenašel by se jasný strategický investor, v tuto chvíli by mohla být ve hře varianta odkoupení OKD českým státem. Přímý vstup státu samozřejmě není úplně jednoduchou záležitostí, nicméně budu ve středu o situaci informovat vládu, protože naším společným cílem je zajištění zaměstnanosti na Ostravsku, které je výrazně postiženo strukturálními problémy,“ uvedl dnes ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek po setkání se zástupcem společnosti NWR Petrem Jonákem.

Jak uvedl zástupce společnosti NWR Petr Jonák, cílem managementu je konsensuální dohoda s věřiteli na podmínkách kapitálové restrukturalizace, nikoliv prodej dceřiných společností, kam patří OKD společně s polskou Karbonií.
 

 

 

 

autor: František Kotrba

mluvčí MPO