Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nezaměstnanost v Česku je nejnižší v Evropské unii

11. 4. 2017

 

 

Nezaměstnanost v březnu klesla na 4,8 procenta z únorových 5,1 procenta. Bez práce bylo 356 112 lidí, což je nejnižší březnová hodnota od roku 2008. Volných pracovních míst pak přibylo na zhruba 151 tisíc. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR. Podle srovnání, které provádí Eurostat, je v Česku dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v EU.

Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. Jarní počasí přispívá rozjezdu sezonních prací.

„Z evidence úřadu práce odešlo v březnu téměř 64,5 tisíce lidí. Řada z nich našla uplatnění ve stavebnictví, v lázeňství, zemědělství, lesnictví, gastronomii nebo třeba cestovním ruchu,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková.

V březnu také tradičně roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především při jarních úklidech veřejných prostranství. „Úřad práce s nimi po splnění zákonných podmínek uzavírá dohody. Hlavní nástup těchto činností se očekává v dubnu,“ podotkla Sadílková. Nasmlouváno mají také 3362 pozic pro výkon takzvané veřejné služby, zejména s obcemi, nestátními neziskovými organizacemi, ale i se školkami a školami.

Nejnižší podíl nezaměstnaných má nově Plzeňský kraj, a to 3,1 procenta. Praha je druhá s mírou nezaměstnanosti 3,2 procenta. Naopak nejhůře na tom je nadále Ústecký kraj, kde nezaměstnanost dosáhla 7,4 procenta. Pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v březnu všech 77 regionů.

Nejmenší podíl lidí bez práce má okres Rychnov nad Kněžnou (1,6 procenta), Praha-východ (1,7 procenta), Mladá Boleslav a Praha-západ (shodně 2,5 procenta). Nejvyšší míru naopak vykázal okres Karviná (9,9 procenta) a Most (9,7 procenta). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů.

 

 

 


autor:(red)
zdroj: www.e-sondy.cz (ÚPČR)