Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nezaměstnanost v ČR na nejnižší úrovni od roku 2008

10. 3. 2017

 

 

Očekává se rychlejší růst mezd
Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 5,1 procenta z lednových 5,3 procenta. Bez práce tak bylo nejméně lidí od února 2008, a to 380 200 lidí. Přibylo také volných míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 143 098. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR. Podle něj k poklesu nezaměstnanosti přispívá jak růst české ekonomiky, tak příchod příznivého počasí.

Nezaměstnaní už při postupnému rozjezdu sezonních prací nacházejí uplatnění ve stavebnictví, lázeňství, lesnictví nebo třeba cestovním ruchu. „Zaznamenáváme též vyšší zájem zaměstnavatelů o pracovníky na veřejně prospěšné práce v souvislosti s jarními úklidy veřejných prostranství. A svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. Nezaměstnanost tak bude podle Sadílkové zřejmě klesat i nadále.

Hospodářský růst a s ním spojená poptávka zaměstnavatelů po pracovní síle udržují nezaměstnanost v české ekonomice nízko i na počátku kalendářního roku, což je jinak obvykle období, kdy sezonní faktory tlačí nezaměstnanost přechodně nahoru. Ekonomové odhadují, že s tím, jak sílí poptávka po pracovnících, zůstane nedostatek pracovní síly jedním z hlavních ekonomických témat i v letošním roce.

Nedostatek pracovní síly spolu se slušnou ekonomickou dynamikou bude nadále udržovat tlak na rychlejší růst mezd. Očekává se, že v letošním roce mzdy stoupnou v nominálním vyjádření o 4 až 5 procent. Část kupní síly domácností však ukrojí vyšší inflace.

Nejnižší podíl nezaměstnaných má nadále Praha, a to 3,3 procenta. Naopak nejhůře na tom je Ústecký kraj, kde nezaměstnanost dosáhla 7,8 procenta. Na jedno volné pracovní místo nyní v ČR připadá 2,7 uchazeče.


 

 

 
autor:(red)
zdroj:www.e-sondy.cz