Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oceláři volají po důraznější ochraně proti dovozům levné čínské oceli

21. 9. 2016

 

 

V Ostravě se sešli zástupci vedení a odborů tří největších ocelářských firem v ČR, aby s vládním zmocněncem pro MSK, ÚK a KVK diskutovali o dosavadním vývoji hrozby masivního dovozu levné čínské oceli. Účastníci se shodli na tom, že ohrožení pracovních míst je velmi závažné a je potřeba dál usilovat o zajištění ochrany zdejšího průmyslu.


„Ohroženo je v regionu 15 tisíc pracovních míst v hutních podnicích (Třinecké železárny, ArcelorMittal Ostrava, Vítkovice Steel) a jejich dceřiných společnostech a až 45 tisíc navázaných pracovních míst. Nemůžeme jen nečinně čekat, jak to dopadne. Problémy mohou nastat už v lednu,“ upozorňuje Jiří Cienciala, vládní zmocněnec pro MSK, ÚK a KVK.


Čína by měla na konci tohoto roku získat status tržní ekonomiky na základě protokolu přistoupení k WTO (Světová obchodní organizace) z roku 2001. Na její vývozy je dosud možné uvalovat antidumpingové překážky, tato možnost ale má být značně omezena. „Opakovaně upozorňujeme, že v Číně, ale i v některých dalších zemích, mají výrobci jiné podmínky a nesrovnatelně nižší náklady, kterým zdejší firmy nemohou konkurovat,“ uvedl výrobní ředitel Třineckých železáren Česlav Marek. Například náklady na bezpečnost práce a ochranu životního prostředí jsou v těchto zemích zcela zanedbávány.


„Je zarážející, že stále není jasné stanovisko Evropské komise a nevíme, jestli a jak bude zajištěna ochrana evropského průmyslu, stále neznáme ani závěry dopadové studie. Čeští politici by se měli jednoznačně postavit za obranu tuzemského ocelářství,“ řekl Jan Rafaj, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy, ArcelorMittal Ostrava.


„Nechceme skončit jako zdejší textilní průmysl. My s kolegy odboráři ze všech tří firem máme jasno. Budeme bojovat za udržení pracovních míst, pojedeme na další manifestaci do Bruselu a podpoříme další akce,“ dodal Roman Bečica, odborový předák z ArcelorMittal Ostrava.
Zástupci firmy Vítkovice Steel se také přiklánějí k tomu, že je nutné, aby EU pružněji a účinněji chránila svůj trh. Zatímco v USA zavedou antidumpingová opatření během pár týdnů, v EU jsou to měsíce, dokonce i více než rok. "Jsme přesvědčeni, že v současnosti nejde jen o problematiku dovozu oceli z Činy, ale i o delší pohled do budoucnosti, v případě pozitivního rozhodnutí EK ohledně cel na čínské tlusté plechy. Nevyplní pak třeba Rusko a Ukrajina prostor na trhu opuštěný Čínou? Dlouhodobě je to tedy spíše i o tlaku na EK ohledně modernizace prostředků a procedur k ochraně vnitřního trhu před dumpingem z pohledu rychlosti reakce a efektivity," uvedl Dmitrij Ščuka, předseda představenstva VÍTKOVICE STEEL.


Čína ukazuje svou sílu už několik let. „Je největším producentem, s přibližně 804 miliony tun obstarává 50 % světové výroby oceli. V Číně samotné dosahuje nadměrná kapacita (rozdíl mezi skutečnou kapacitou a výrobou) podle odhadů 325 milionů tun. Následkem této situace čínský vývoz v roce 2014 raketově vzrostl a v roce 2015 ještě zesílil,“ uvedl na jednání Jaroslav Raab, předseda představenstva ocelářské asociace Hutnictví železa. Pro srovnání EU v roce 2015 vyrobila 166 milionů tun surové oceli, což představuje 10 % celosvětové produkce.


Nadbytek kapacity a zvýšený dovoz ze třetích zemí (zejména z Číny) zapříčinil bezprecedentní vlnu nekalých obchodních praktik, a tím pádem i narušení rovných podmínek na celosvětové úrovni. To mělo také vliv na ziskovost ocelářského průmyslu EU, jehož finanční výsledky se v posledních letech rychle zhoršovaly.


Dovozy hutního materiálu z Číny konkrétně do ČR v 1. pololetí 2013 byly na hladině 15,6 kt a nyní v 1. pololetí 2016 se jedná už o 50,8 kt.


Aktuálně je v souvislosti s ocelářskými výrobky v EU v platnosti 37 konečných opatření, z nichž 15 se týká Číny. Kromě toho 12 šetření a z toho 5 ve vztahu k Číně stále probíhá.
 

 

 

 

 

 

 

 

autor: Ing. Jana Dronská