Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otevřený dopis předsedovi OS KOVO

24. 6. 2016

 

 

Předseda SOO CCG a místopředseda OS PHGN Jaromír Franta, zaslal otevřený dopis předsedovi OS KOVO Jaroslavu Součkovi, jako reakci na prohlášení Rady Odborového svazu KOVO. Jaroslav Souček navíc v rozhovoru pro rozhlas označil horníky za ty, kteří hlasitě mluví a jsou nepříjemní. 

 


Otevřený dopis

 

Jaroslav Souček
předseda OS KOVO


V Mostě dne 23. června 2016


Pane předsedo,


dlouho jsem rozvažoval, zda mám vůbec reagovat na „solidární“ vystoupení představitelů Vašeho svazu. Vzhledem k tomu, že Tebe i Tvé kolegy z OS KOVO ještě stále považuji za významného odborového partnera, a to i v momentech kdy jsme se názorově rozcházeli.
Každý odborový svaz se pohybuje v jiném odvětví se spoustou specifik a odlišností, které řeší zejména ku prospěchu svých členů, jak nejlépe umí.


Naše odvětví - hornictví je v tomto případě výkladní skříní odlišností a specifik hlavně v oblasti pracovního prostředí a legislativy. I náš odborový svaz vynakládá veškeré úsilí, abychom pro naše členy vybojovali co nejlepší podmínky v oblasti mzdové, sociální, pracovního práva a hlavně v oblasti bezpečnosti což s ohledem na naše pracovní podmínky je více jak pochopitelné.
Součástí našeho dlouhodobého snažení je přesvědčit vládní garnituru o potřebě schválení nižšího důchodového věku pro hlubinné horníky. Oprávněnost požadavku prokazují zdravotní studie.


Tam, kde s velkým přičiněním hloupého politického rozhodnutí (privatizace, limity těžby hnědého uhlí) dochází k likvidaci těžebních společností a s tím spojené likvidaci stovek a tisíců pracovních míst, požadujeme po vládě plnohodnotný sociální program, kterým chceme zmírnit negativní dopady pro dotčené zaměstnance.


Počítali jsme s tím, že prosazení oprávněného požadavku se vláda bude bránit, což se potvrdilo výsledným přijatým řešením, značně zúženým oproti návrhu vzešlého z připomínkového řízení Pokud mne neklame paměť návrh, včetně zásadních připomínek našeho svazu, ČMKOS podpořila.


S čím jsme však vůbec nepočítali, je slušně řečeno, neseriózní a pro nás nepochopitelný postoj kolegů odborářů v rámci z jedné odborové centrály. Už vůbec jsme neočekávali, že bez jakékoliv diskuse zveřejníte výzvu vládě ČR, kde poukazujete – kritizujete vládu za to, co jsme u ní my dlouhodobě a pracně prosazovali.


Nevím, zda je to z vaší strany neznalost problematiky, kdy se nám, přes veškeré překážky povedlo prosadit pozitivní věci pro naše členy, jejíž snahou nebyla diskriminace ostatních odvětví, ale pohnutka pomoci lidem, kteří se ne vlastním přičiněním dostali do tíživé životní situace. Věřím, že toto vaše prohlášení není výsledkem politické objednávky s cílem zvrátit naše dlouhodobé snažení.


Co však vím jistě je to, že jste v nevhodný čas a nevhodným způsobem zasáhli do schvalovacího procesu, což může pokazit či zhatit naší dlouholetou snahu. Určitě nám vaše výzva nepomůže ani při tvorbě sociálního programu pro propuštěné horníky a do budoucna nejenom pro ně.
V současné době probíhají na našich pracovištích mítinky se zaměstnanci, kde je váš postoj jedním z projednávaných témat. Zaznívají nelichotivé komentáře k obsahu vašeho prohlášení, zaznívají návrhy na vystoupení z konfederace, kde jsou svazy, které kazí snažení druhých a některé komentáře a návrhy nelze ani zveřejnit díky svému obsahu.


Věřím, že i Vaši členové by si zasloužili lepší pracovní podmínky, v tomto směru jsme byli vždy připravení Vás podporovat, jak se ostatně děje na regionální úrovni. Vaše „výzva“ však neobsahuje, ani nenaznačuje, co konkrétně od státu požadujete ve vztahu k vašim členům. Obsahuje pouze závistivou kritiku a odsudek toho co se podařilo, byť v okleštěné podobě, prosadit našemu svazu.


„Výzvu“ Rady OS KOVO i vaše osobní vystoupení považujeme za nešťastné a vnímáme je jako podraz vůči nám i našim členům.


Za takto projevenou solidaritu pěkně děkujeme!
S pozdravem

 

Zdař BůhJaromír Franta
předseda SOO CCG
místopředseda OS PHGN