Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pro agentury práce budou platit přísnější podmínky, plánuje tripartita

17. 3. 2015

 

 

Rada hospodářské a sociální dohody na svém zasedání v pondělí 16. března 2015 ve Strakově akademii projednala činnost Ministerstva spravedlnosti v oblasti insolvencí, problematiku zprostředkování zaměstnání agenturami práce nebo Akční plán podpory malých a středních podnikatelů na rok 2015. Řešení problematiky insolvenční mafie nebo nepoctivých pracovních agentur patří mezi dlouhodobé priority vlády a velký důraz na ně kladou také sociální partneři.

Kromě předsedy vlády Bohuslava Sobotky se plenární schůze zúčastnili také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, zástupci zaměstnavatelských svazů a představitelé odborových konfederací.

Agenturní zaměstnávání

Vláda nadále pokračuje ve snaze zpřísnit pravidla agenturního zaměstnávání. Podle návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí, který dnes ministryně Michaela Marksová tripartitě předložila, by kmenoví a agenturní zaměstnanci měli mít srovnatelné podmínky. Měl by být také omezen maximální počet agenturních zaměstnanců, a to na 15 procent. Agentury budou muset nově také prokazovat finanční způsobilost.

Vláda těmito změnami vychází vstříc přáním odborů, podle kterých řada agentur práce podniká na hraně zákona. Zároveň také pomůže poctivým agenturám práce. Nová pravidla by měla platit od začátku roku 2016.

Insolvenční řízení
Jedním z významných bodů jednání tripartity byla problematika insolvenčních řízení. Ministerstvo spravedlnosti předložilo materiál, který popisuje dohled nad insolvenčními správci a jejich provozovnami. Kromě toho informuje také o legislativních krocích podnikaných za účelem boje proti nekalým insolvenčním praktikám.

Vláda nápravu insolvenčních řízení přislíbila také v Akčním plánu na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti, kterým reagovala na potřeby sociálních partnerů z tripartity.

Zástupci tripartity dnes projednávali také podporu malých a středních podniků. Akční plán podpory malých a středních podnikatelů na rok 2015 přináší vizi, základní cíle, směry vývoje i konkrétní opatření. Dalším bodem byla současná situace v cestovním ruchu a lázeňství, příprava elektronické evidence tržeb nebo stav čerpání evropských dotací.

Příští jednání tripartity se uskuteční 20. dubna 2015

 

dsc_0647.jpg

Tisková konference po jednání tripartity, 16. března 2015

d3s_8867.jpg

Předseda OS PHGN Jan Sábel


autor, zdroj, foto: Úřad vlády ČR