Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rada kraje nesouhlasí s postojem vlády k (ne)řešení sociálních dopadů při útlumu těžby uhlí v Ústeckém kraji

27. 5. 2016

 

 

Radní Ústeckého kraje se připojili se svým zásadním nesouhlasem k zajištění podpory pouze pro propuštěné zaměstnance ostravských dolů a zrušení finančních kompenzací pro horníky v našem kraji. Vláda toto své rozhodnutí oznámila minulý týden. Hejtman Oldřich Bubeníček teď bude jednat o změně vládního rozhodnutí. Stejně jako kraj nesouhlasí s rozhodnutím vlády i Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje spolu se Sdružením odborových organizací Czech Coal Group.


„Rada Ústeckého kraje po projednání vyjadřuje ostrý nesouhlas s postojem vlády ČR k problematice zmírnění sociálních dopadů v důsledku útlumu těžby na Mostecku. A zmocňuje Oldřicha Bubeníčka, hejtmana Ústeckého kraje, aby v koordinaci s relevantními subjekty - HSR ÚK, Paktem zaměstnanosti Ústeckého kraje, vládním zmocněncem - požadoval po vládě ČR změnu jejího rozhodnutí,“ zní usnesení krajských radních.

 

Hejtman Oldřich Bubeníček již v minulém týdnu vydal prohlášení k rozhodnutí vlády poskytnout finanční kompenzaci pouze propuštěným horníkům společnosti OKD na Ostravsku. „Rozhodnutí vlády o podpoře horníků propuštěných ze společnosti OKD patřící soukromému vlastníkovi je ryze na ní. V Ústeckém kraji ovšem vláda rozhodla o ukončení těžby u prosperujících firem, které proti své vůli museli začít propouštět. Šlo o společnosti, které se o své zaměstnance dokázali postarat. Už před říjnovým výjezdním zasedáním vlády v našem kraji slibovali ministři napříč oblastmi, že se budou snažit přechod propuštěných horníků na úřady práce či do méně finančně ohodnocených profesí maximálně zmírnit právě touto podporou. Považuji toto rozhodnutí nejen za neseriózní, ale i za útok na Ústecký kraj. Právě tady lidé těžbě uhlí roky obětovali své zdraví i čisté ovzduší. Často připomínám, že nebýt tohoto regionu, v celé republice by se nesvítilo ani netopilo. Neposkytnutí finanční podpory právě propuštěným zaměstnancům společnosti Severní energetické i dalším navazujícím dodavatelům, je navíc zcela odlišné od slibů, které ministři dali horníkům při jejich návštěvách přímo v jejich těžebních společnostech. Kde je pravidelně uklidňovali, že udělají maximum pro to, aby ztrátu zaměstnání pocítili, co nejméně,“ uvedl hejtman Bubeníček.

 

Mostečtí odboráři tento týden odeslali dopis premiérovi, ve kterém stejně jako kraj požadují další jednání a zajištění finanční pomoci pro propuštěné horníky z Ústeckého kraje.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: www.kr-ustecky.cz 

Vytvořeno: 20.5.2016