Jdi na obsah Jdi na menu
 


Reakce hejtmana kraje Miroslava Nováka na tiskovou zprávu Českomoravské konfederace odborových svazů

6. 6. 2014

 

 

Českomoravská konfederace odborových svazů rozeslala 4. června tiskovou zprávu „Moravskoslezský kraj potřebuje funkční tripartitu.“ V ní obsažené reakce paní Regelové i pana Středuly jsou velmi překvapivé a více než problematická, neboť právě tato Tripartita poukázala dříve než vláda ČR a dříve než odborové struktury jako první na vážný problém, který se rodil ve společnosti OKD.

 

Stejně tak se dokázala zasadit o novelu zákona o obnovitelných zdrojích (zastropování poplatků) tak, aby naši producenti – zároveň klíčoví zaměstnavatelé - nebyli dlouhodobě znevýhodněni vůči zahraniční konkurenci. Hmatatelným výsledkem je také fakt, že po celou dobu práce byli vždy zaměstnavatelé, zaměstnanci i veřejná správa „na jedné lodi“ a ve shodě s jediným cílem – obnovit sílu ekonomiky regionu a spolu s ní tak vytvářet předpoklady pro růst zaměstnanosti. Ostatně paní Regelová zastupuje odboráře v tomto orgánu a budu velice rád, pokud uslyším její podnětné návrhy nebo připomínky v konkrétní rovině přímo na jednání nebo v pracovních skupinách koordinovaných vládním zmocněncem. Stejně tak jsou dveře kdykoli otevřené panu Středulovi, aby se seznámil s prací naší Tripartity na místě osobně.

 

Pana Středulu jsem již kontaktoval telefonicky a dozvěděl se, že mu byly poskytnuty naprosto zavádějící informace, mimo jiné například tvrzení, že odboráře neinformujeme o slučování nemocnic. Toto tvrzení je naprosto zcestné a kategoricky ho odmítám. K žádnému slučování krajských nemocnic nedochází. Jen pro upřesnění uvádím, že v dubnu 2013 rozhodla rada kraje změnit řízení šesti krajských nemocnic – tato zdravotnická zařízení již rok fungují úspěšně v personálních uniích, to znamená, že dvě nemocnice se samostatnými identifikačními čísly jsou manažersky řízeny jedním ředitelem.

 

Společně jsou tak v personálních uniích nemocnice v Opavě a v Krnově, nemocnice Karviná-Ráj a nemocnice Havířov a nemocnice ve Frýdku-Místku s nemocnicí Třinec. Po roce fungování takto nastaveného řízení můžeme hodnotit pozitivně přínosy tohoto opatření. Dochází k centralizování správních činností, vytvářejí se jednotné směry řízení v oblasti nákupů, služeb a nastavení optimálních procesů v oblastech správních činností, investičních potřeb a sdílených činností. Zřídit personální unie byl správný krok, dokazuje to mimo jiné fakt, že i v obtížné ekonomické situaci a za více než stopadesátimilionového propadu příjmů od zdravotních pojišťoven se krajským nemocnicím podařilo nepřekročit míru nákladů roku 2012, naopak došlo k jejich snížení. O všech těchto krocích byla a je veřejnost pravidelně informována.

 

 

tisková zpráva

zdroj:verejna-sprava.kr-moravskoslezsky.cz