Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhovor s Josefem Hájkem, poslancem parlamentu a bývalým horníkem OKD

8. 9. 2021

 

 

S poslancem parlamentu ČR Josefem Hájkem jsme hovořili naposledy před třemi roky. Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se tehdy zabývala vyšetřovací komise složená ze zástupců všech politických stran a Josef Hájek byl jejím členem. Nyní je před volbami a proto jsme poslance Hájka oslovili a požádali ho o rozhovor. 

 

1.  Před vstupem do Parlamentu ČR jste více jak třicet let pracoval v OKD. Jak hodnotíte současnou situaci v OKD?

Na Důl Doubrava v Orlové jsem nastoupil jako student – stipendista v roce 1976. Tehdy v OKD pracovalo více jak 100 000 zaměstnanců a těžilo se na více jak dvaceti šachtách. Dnes zůstal v provozu pouze Důl ČSM. To mě jako člověka, který spojil téměř celý svůj život s hornictvím určitě netěší.

 Z mého pohledu zásadní podíl na hořkém konci OKD měl Bakala. Podnikání v hornictví vyžaduje myslet na zadní vrátka a to Bakala nedělal. V době konjuktury vyvedl z OKD více jak 100 miliard a jakmile se těžba stala nerentabilní ,  nechtěl doly dotovat a přivedl je tak do insolvence. Bohužel to bylo právně posouzeno, že takový postup není trestným činem, ale z pohledu nás horníků to bylo neskutečně nemorální. Použil bych jiný výraz, ale nebyl by uveřejnitelný. 

Díky tomu „tureckému hospodářství“ se konec OKD výrazně urychlil. Co je ještě smutnější. Náklady na útlum musí místo Bakaly zaplatit stát.


2.  Co by jste řekl na možnost prodloužení těžby za horizont roku 2022 ?

Jak jsem se informoval na ministerstvu průmyslu a obchodu, tak se na této variantě  intenzivně pracuje. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl, že teď v září navštívím Důl ČSM a s vedením šachty prodiskutuji nejen technicko – ekonomické aspekty tohoto návrhu, ale také personální otázky, které s případným prodloužením těžby úzce souvisí. Je to složité rozhodování, protože v případě, že by se těžba za horizontem roku 2022 ukázala jako ztrátová, musela by  být tato ztráta hrazena ze státního rozpočtu. Proto je nutné tuto alternativu řešit opravdu velmi zodpovědně.
 

3.  Blíží se volby do Poslanecké sněmovny a s nimi i rekapitulace. Co se Vám povedlo a s čím naopak nejste spokojen?

Do Poslanecké sněmovny jsem nastoupil přímo ze šachty a tak logicky byl jeden z mých cílů zlepšit sociální postavení horníků a tvz. rentistů. To jsou bývalí horníci, kteří nemohou vykonávat práci v podzemí z důvodu úrazu nebo choroby z povolání. Asi největší radost mám ze schválení novely důchodového zákona, která umožnila horníkům odejít až o 10 let dříve do starobního důchodu. Podařilo se mi také prosadit dvě novely Zákoníků práce, které zlepšili postavení rentistů na trhu práce.  Dalším tématem, kterému jsem se hodně věnoval byla problematika vrácení 44 000 bytů OKD nájemníkům. Teprve až po více než  15 letech !  se podařilo v poslanecké sněmovně prosadit zřízení Vyšetřovací komise k privatizace OKD.  V této komisi jsem pracoval více jak rok a půl. Podařilo se nám mimo jiné  vyšetřit, že došlo k ovlivnění smlouvy o Prodeji menšinového podílu státu na privatizaci OKD v části smlouvy, která se týkala právě převodu bytů na nájemníky. Původní návrh smlouvy, který garantoval převod bytů na nájemníky byl  upraven tak, že se kupující  převodu bytů nájemníkům mohl vyhnout.  
Na byty sice měli horníci morální právo, ale z právního hlediska tyto byty nešlo vymáhat. To mě dodnes neskutečně  štve. Horníci tak přišli o 44 000 bytů a Bakala získal více jak 32 miliard korun….


4.  Jak se Vám spolupracuje s opozicí, například s Piráty?

Mám rád mladou generaci. Je to naše budoucnost. Nicméně Piráti, alespoň Ti co jsou v Poslanecké Sněmovně, nejsou z mého pohledu objektivním obrazem naší mladé generace. V jednou z mých vystoupení ve sněmovně  jsem je přirovnal svazákům, kteří v 50.letech odešli přímo ze škol rozdávat rozum do továren a do vesnic. S tím rozdílem, že Piráti díky bohu šli pouze do  Parlamentu ,kde snad neudělají tolik škody. Určitě mají drajv a energii. Co jim z mého pohledu chybí nejvíce je pokora a životní zkušenosti. 


5.  Jaké máte největší přání?

Poslední rok a půl byl pro každého z nás složitý a komplikovaný. Pandemie Covid-19  výrazně ovlivnila naše zvyky, práci,  školní docházku, volnočasové aktivity atd. Takže mým největším přáním je to, aby se naše životy už definitivně vrátili do „starých kolejí“.

 

dsc_0875--kopie-.jpg

Poslanec Josef Hájek na setkání s odboráři OKD.

 

 

 

Josef Hájek (* 3. července 1956 Olomouc) je český manažer a politik, od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, od října 2014 zastupitel města Orlové, člen hnutí ANO 2011. Po absolvování vojenského gymnázia v Opavě byl v roce 1975 z politických důvodů propuštěn z armády. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě (získal titul Ing.)

Od roku 1977 pracoval 36 let v Ostravsko-karvinských dolech na různých pozicích od horníka stipendisty či vedoucího provozu po vyšší management. V letech 2006 až 2010 byl výrobním náměstkem na Dole Karviná a v letech 2011 až 2013 pracoval jako manažer na generálním ředitelství podniku. (Zdroj: wikipedia.org)

 

 

 

 

 

ivz