Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skládka uhlí společnosti Liberty Ostrava má přísnější podmínky provozu

4. 10. 2019

 

 

Krajský úřad Moravskoslezského kraje nastavil přísnější podmínky pro provoz skládky uhlí společnosti Liberty Ostrava. Přezkum integrovaného povolení přinesl další opatření, které má snížit prašnost skládky. 

 
„Lidé z Moravskoslezského kraje jsou právem citliví na to, jaký vzduch dýchají. Krajský úřad začal přehodnocovat integrované povolení provozu skládky bezprostředně po incidentech, kdy se v jejím okolí a dokonce v blízkosti zástavby vznášely oblaky prachu. Ukázalo se, že dosavadní opatření, která společnost Liberty Ostrava dodržovala, prostě nestačí,“ uvedla náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová.

Dosavadní podmínky pro manipulaci s uhlím uskladněným na volné ploše například nařizovaly pravidelné zvlhčování uskladněného materiálu. Prašnost mělo také snižovat zhutňování hromad nebo opatření určující způsoby přesouvání uhlí.

„Nové podmínky integrovaného povolení ukládají provozovateli skládky každodenní kontroly hromad uskladněného uhlí, včetně manipulačních ploch. To umožní operativně určovat rozsah i dobu vlhčení matriálu vodou s použitím aditiv. Těmito kontrolami a pravidelnou údržbou se na povrchu hromad podaří zachovat pevnou krustu, která odolá povětrnostním podmínkám a zajistí, že se z hromad už tolik prášit nebude,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová a dodala, že nové požadavky byly v rámci přezkumu integrovaného povolení projednány i s Českou inspekcí životního prostředí. 

Využívání plochy v areálu společnosti Liberty Ostrava ke skladování uhlí  bylo povoleno rozhodnutím Drážního úřadu v roce 1998. Prvotní integrované povolení pro koksovnu v ostravské huti, nyní společnosti Liberty Ostrava, bylo vydáno v roce 2005. Od této doby proběhlo 29 změn. Aktuální zpřísnění podmínek provozu nabylo právní moci 30. září 2019.

 

 

 

 

 

Zdroj: MS kraj (TZ)