Jdi na obsah Jdi na menu
 


Václav Pícl: Stát by měl poskytnout finanční pomoc při útlumu těžby na Dole Paskov

3. 4. 2014

 

 

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) je přesvědčena, že se stát nemůže zbavit zodpovědnosti za špatnou privatizaci OKD ani za absentující dohled státních orgánů nad činností vlastníka. Zejména nad nedostatečným vytvářením rezervy na likvidaci následků těžby, případně i nad způsobem těžby ložiska.

Pro ČMKOS je naprosto nepřijatelné, aby od tohoto tíživého problému dali najednou všichni ruce pryč a aby důsledky celé této morálně a pravděpodobně i právně velmi pochybné kauzy zaplatili pouze propuštění horníci a jejich rodiny. Není možné, aby jen oni byli obětí, ztratili zaměstnání, obětovali svou životní úroveň a perspektivu.
Proto ČMKOS podporuje navrhovaný plán Ministerstva průmyslu a obchodu na prodloužení těžby do roku 2016. Tento plán však považuje pouze za dočasné odsunutí vzniklých problémů.
ČMKOS požaduje po vládě ČR urychleně připravit a realizovat následující opatření:
- projekty na podporu zaměstnanosti zohledňující specifika severomoravského regionu,
- systémy sociálních programů pro propuštěné horníky,
- komplexní plán hospodářské a sociální revitalizace tohoto postiženého regionu.
Na všech těchto opatřeních je ČMKOS připravena spolupracovat.
ČMKOS považuje za velmi důležité zdůraznit, že podle jejího mínění má stát dostatek nástrojů k zajištění toho, aby se na financování těchto projektů významným způsobem podílel i současný vlastník OKD.
 

Václav Pícl, I. místopředseda ČMKOS

zdroj:www.e-sondy.cz