Jdi na obsah Jdi na menu
 


Většina Čechů odmítá jednou provždy odepsat tuzemské uhelné doly

26. 2. 2015

 

 

Průzkum věnující se zachování těžebních limitů provedla agentura Phoenix research on-line ve dnech 14.1.2015 - 15.2. 2015 na vzorku 1022 respondentů metodou on-line.

 

Dotázaným bylo položeno šest otázek, které se vztahují k problematice těžby uhlí, energetické soběstačnosti země a existenci těžebních limitů.

 

To, že většinově Češi považují uhlí za strategickou komoditu potvrzuje i výsledek zjištěných odpovědí na první dotaz, kdy bylo řešeno definitivní odepsání uhlí za limity a zatopení lomů. Celých 50 procent lidí odmítá současné doly zatopit, protože by se tím navždy odepsaly zásoby uhlí, které jsou za limity. Lidé si důležitost strategické suroviny uvědomují. A většinově nechtějí, abychom o možnost další těžby nevratně přišli. Pouze 18 procent oslovených je ochotno se uhlí za limity jednou provždy vzdát.

 

Celých 77 procent občanů by podpořilo prolomení těžebních limitů, pokud by to vedlo ke zlevnění tuzemské elektřiny a snížení cen tepla. Pouze 18 procent veřejnosti by zachovalo těžební limity nehledě na tuzemskou cenu elektřiny a tepla. Výzkum ukazuje, že Čechům nesmírně záleží na tom, kolik za tyto služby platí.

 

Třetí položená otázka se vztahovala k energetické soběstačnosti českého státu, kdy 37 procent lidí si myslí, že by Česká republika měla být energeticky soběstačná. O procento méně oslovených neví. A 27 procent respondentů pak zastává názor, že český stát nemusí být soběstačný v energetické oblasti.

 

Respondentům byla pokládána i otázka na nezaměstnanost po případném ukončení těžby uhlí, kdy 63 procent oslovených občanů je přesvědčeno, že po ukončení těžby této suroviny by nedošlo k razantnímu nárůstu míry nezaměstnanosti. Necelá třetina pak neví a zbytek oslovených je přesvědčen o razantním negativním dopadu na českou zaměstnanost v situaci případného ukončení uhelné těžby.

 

56 procent občanů zastává názor, že uhelné dolování významně poškozuje životní prostředí. Opak si myslí 26 procent, zbývající oslovení nevědí.

 

Poslední otázka se vztahovala k prolomení těžebních limitů ve vztahu k místní zaměstnanosti, kdy pouze 5 procent občanů by prolomilo limity těžby, pokud by to vedlo ke zvýšení zaměstnanosti v oblasti těžby. 54 procent respondentů neví a 41 procent Čechů by limity neprolamovalo, nehledě na příslib nárůstu zaměstnanosti v místě uhelné těžby.

 

tezebni-limityobr.jpg

 

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

 

 

 

 

 

 

 

autor, zdroj: http://www.phoenixresearch.cz/