Jdi na obsah Jdi na menu
 


BOZP: Pracovní smlouva na dobu určitou a nárok na odstupné při nemoci z povolání

11. 1. 2023

 

Pracoval jsem jako agenturní pracovník na dobu určitou a pokaždé mi byla prodloužena smlouva. Momentálně si vyřizuji nemoc z povolání a neměl jsem prodlouženou smlouvu kvůli nemocenské. Mám nárok na vyplacení 12měsíčního odstupného?

 

Odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrné mzdy podle ustanovení § 67 zákona č. 262/2006  Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZP) náleží zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) ZP nebo dohodou z týchž důvodů. Toto neplatí v případě, kdy se zaměstnavatel zcela zprostí své povinnosti podle § 270 odst. 1 ZP.

Ve Vámi uvedeném případě skončil pracovní poměr na dobu určitou podle ustanovení § 65 ZP, což znamená, že v tuto chvíli Vám žádné odstupné nenáleží. Jinou věcí je možné poskytnutí náhrady škody nebo nemajetkové újmy podle ustanovení § 269 odst. 4 ZP a následujících, pokud Vám škoda nebo nemajetková újma v příčinné souvislosti s nemocí z povolání vznikne. Například může jít o náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti (§ 271a ZP), náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (§ 271b ZP), náhradu za bolest a ztížení společenského uplatnění (§ 271c ZP), účelně vynaložené náklady spojené s léčením (§ 271d ZP) a náhradu věcné škody (§ 271e ZP).

 

smlouva.png

ilustrační foto

 

 

 

 

 

 

 

Autor : Křepinský Robert

Zdroj: bozpinfo.cz