Jdi na obsah Jdi na menu
 


Část zaměstnanců z ČSA prý najde práci v Bílině

26. 10. 2015

 

 

Celkem zaniknou čtyři tisíce míst
Zachování těžebních limitů na lomu ČSA připraví o práci tisíce horníků a lidí z firem navázaných na lom. Těžba by měla skončit kolem roku 2022, ale Severní energetická, jíž lom patří, začala v bočních svazích těžit i hlubinnou metodou. Studie rezortu průmyslu a obchodu z letošního června počítá s těžbou uhlí v ČSA až do roku 2029.


Podle studie poradenské firmy PwC při prolomení limitů na lomu Bílina a útlumu ČSA propustí Severní energetická do roku 2019 tisícovku lidí. Do roku 2024 jich přijde o práci další pět set. Zároveň však budou nabírat nové pracovníky Severočeské doly, především kvůli odchodu zaměstnanců do důchodu. V jednotlivých pětiletkách budou potřebovat pět stovek nových lidí.
„Na lomu Bílina budou chtít získat kvalifikované pracovníky z ČSA. Zůstane však dost těch, kteří práci nenajdou. Nemluvě o zaměstnancích v návazných profesích,“ upozornil předseda Odborového svazu PHGN Jan Sábel.


Jeho slova potvrzuje i studie PwC, podle které by v regionu do roku 2024 měly zaniknout čtyři tisíce pracovních míst. Kvůli dopadu na zaměstnanost vláda uložila ministerstvu práce, rezortu pro místní rozvoj a ministerstvu průmyslu, aby do poloviny příštího roku připravily kompenzace za zaniklá místa. Příští rok má být hotová i strategie pro restrukturalizaci Ústeckého kraje.

 

 

 

 

 

autor: (red)

zdroj: www.e-sondy.cz