Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČMKOS: Odbory jsou odbory, ne lobbistická skupina

22. 2. 2018

 

 

Zákulisní a netransparentní lobbing je v ČR reálný problém, na který upozorňovaly i odbory. Protože právní úprava mířící na lobbisty v Česku dosud chybí, minulá vláda přistoupila k vypracování věcného návrhu zákona. V zahraničí se lobbing běžně reguluje, v posledních letech obdobné úpravy přijalo Maďarsko, Slovinsko, Rakousko. Nyní se tímto problémem začala zabývat stávající vláda v demisi a navázala na úpravu, kterou připravoval ministr pro lidská práva Sobotkovy vlády.

 

ČMKOS se však proti novému návrhu důrazně ohradila, protože považuje za naprostý právní nesmysl, aby mezi lobbistické skupiny byly zařazeny odbory. Josef Středula, předseda ČMKOS, k tomu uvádí: „Odbory ve své činnost jednoznačně realizují zákonem garantované právo, kdy jako legitimní zástupci zaměstnanců jednají s ministry, poslanci, vládou. Jsme sociální partneři, zákon nám za tím účelem svěřuje zvláštní oprávnění, naše postavení je garantováno i Ústavou ČR a mezinárodními úmluvami. Veškerá naše stanoviska a připomínky k zákonům jsou transparentně zveřejňovány. Jsme oficiálním připomínkovým místem návrhů zákonů týkajících se sociálních a ekonomických zájmů zaměstnanců.“

 

ČMKOS jednoznačně odmítá, aby zástupci zaměstnanců byli zařazeni jako lobbisté. Ve Spojených státech, kde je lobbing regulován nejdéle, odbory rozhodně mezi lobbisty zařazeny nejsou.

 

 

 

 

Tisková zpráva ČMKOS