Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČMKOS: Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí zbytečně vystrašila veřejnost

9. 11. 2018

 

 

Před týdnem zveřejnila Národní rozpočtová rada (NRR) svou Zprávu o dlouhodobé udržitelnosti českých veřejných financí. Vzhledem k tomu, že se jedná o první zásadní dokument tohoto nově zřízeného nezávislého orgánu dohledu, očekávala Českomoravská konfederace odborových svazů se zájmem jeho výsledek. Vznik a fungování NRR vnímá ČMKOS jako šanci pro formulaci silného odborně kvalifikovaného, nezávislého názoru na veřejné finance.

 

„Bohužel první dokument očekávání ČMKOS zklamal, po odborné stránce je zřejmé, že k němu neproběhla žádná odborná oponentní diskuze. Jeho zveřejnění zbytečně vyděsilo veřejnost. NRR dospěla k závěru, že za padesát let bude náš důchodový systém neudržitelný a neufinancovatelný. Makroekonomové ČMKOS k projekci NRR zaujali stanovisko a kromě jiného dokazují, že padesátiletý horizont je příliš dlouhý, aby mohl poskytnout relevantní informace. V takto dlouhých obdobích dochází velmi často ke změnám trendů a vývoje jako takového. Bylo by velmi zajímavé např. porovnat prognózy vývoje Československé socialistické republiky z 60. let minulého století po uplynutí padesáti let, kdy republika není ani socialistická, ani československá…

 

Jsme si vědomi složitosti a podmíněnosti dlouhodobých úvah a výhrady neuvádíme proto, abychom předložený materiál lacině shazovali. Ale chceme upozornit českou veřejnost, že tyto výrazně podmíněné projekce v žádném případě neopravňují ke strašení našich občanů vývojem Řecka. Pokud by se rozpočtová politika soustředila na vytváření dlouhodobých přebytků, jak NRR doporučuje v uvedeném rozsahu v padesátiletém horizontu, znamenalo by to výrazné omezení veřejné poptávky a samozřejmě zastavení či dokonce pokles ekonomického růstu. Něco podobného nastalo v letech 2012-2013 na sklonku vlád pravicových koalic. O nějaké konvergenci by si pak Česká republika mohla 50 let nechat pouze zdát.

 

Dobře míněná projekce NRR spíše věci uškodila než prospěla, věřím, že příští prognózy už budou realističtější, ve prospěch zdravého vývoje veřejných financí, přibližuje stanovisko odborů Josef Středula.

 

V Praze dne 8. 11. 2018

 

 

 

 

autor, zdroj: ČMKOS (Tisková zpráva)