Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČMKOS: Zrušení superhrubé mzdy nesmí nahradit vyjednávání o růstu mezd!

3. 9. 2020

 

 

ČMKOS delší dobu upozorňuje, že zrušit superhrubou mzdu nebude snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je to příležitost, jak postupně v daních pro zaměstnance nastolit spravedlnost a odstranit podvodný slib rovné daně za kterým stojí minulé vlády. Ale největší problém, před nímž odbory i představitelé ČNB v této krizové době varují, jsou negativní dopady na státní finance. Při navrhovaném 15 % zdanění připraví veřejné rozpočty o 90 miliard korun.

 

„Někteří zaměstnavatelé už vysílají signály, že zrušení superhrubé mzdy je  příležitost, jak svým zaměstnancům  nezvyšovat mzdy, protože to za ně udělal stát. Považujeme za velmi nebezpečné a nepřijatelné, aby vyjednávání o růstu mezd zaměstnavatelé blokovali s výmluvou na zrušení superhrubé mzdy,“ uvedl Josef Středula, předseda ČMKOS.

 

„Důsledně před takovýmto hazardním krokem varujeme, pokud by skutečně došlo ke zmrazení růstu mezd a platů, mohlo by to  stát ochudit o dalších 20 miliard. A jako domeček z karet se pak mohou sesypat i budoucí valorizace důchodů, které jsou navázány na růst průměrné mzdy,“  zdůrazňuje Středula.

 

 

logo-cmkos_th.png

 

 

 

 

 

Zdroj, foto: ČMKOS

Tisková zpráva