Jdi na obsah Jdi na menu
 


Další výrazná pomoc zaměstnavatelům i rodinám ze strany MPSV. Senát schválil novelu zákoníku práce

11. 6. 2020

 

 

Senát včera schválil novelu zákoníku práce připravenou ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a již schválenou Poslaneckou sněmovnou. Součástí novely je zejména změna výpočtu dovolené nebo snížení administrativní náročnosti při vydávání potvrzení o zaměstnání. Senát schválil novelu zákona bez pozměňovacích návrhů. 

 

„Podařilo se mi prosadit novelu zákoníku práce, která přináší mnoho novinek. Všechny novinky jsou přínosné nejen pro zaměstnavatele, ale i pro zaměstnance. Zjednoduší se komunikace a vyřizování administrativy nebo dojde ke spravedlivějšímu výpočtu dovolené. Jsem ráda, že jsme prosadili i další mechanismy jak podpořit například rodiny, což je výhodné i pro zaměstnavatele, protože spokojenější zaměstnanci odvádějí svoji práci lépe,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

Konkrétními změnami v novele jsou zásadní změny v doručování písemností zaměstnanci a zaměstnavateli, vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb do České republiky, navýšení finanční náhrady pro pozůstalé po zaměstnanci, který zemřel v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, ale třeba také změna výpočtu práva na dovolenou nebo zavedení institutu sdíleného pracovního místa.

 

Senát schválil návrh zákona v podobě, ve kterém ho schválila i Poslanecká sněmovna. 

 

Novela zákoníku práce má nabýt účinnosti 30. července 2020 s tím, že některé změny, například zavedení sdíleného pracovního místa nebo nová úprava výpočtu dovolené a náhrada újmy na zdraví, nastanou s účinností od 1. ledna 2021. Novelu zákona nyní ještě musí podepsat prezident republiky. 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: MPSV