Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inspektoři odhalili zfalšované doklady cizinců

12. 9. 2018

 

 

Padělané doklady, které z pěti občanů Moldavské republiky „udělaly“ Rumuny a další porušení zákona odhalili inspektoři koncem srpna při kontrolách přímo na pracovištích. Celkem 76 lidí převážně z Ukrajiny je teď podezřelých z porušení zákona o pobytu cizinců na území České republiky a porušení zákona o zaměstnanosti.

Sankce zřejmě čekají i zaměstnavatele. V některých případech bude totiž jejich role zřejmě vyhodnocena jako zastřené zprostředkování zaměstnání.

Kontrolní akce Státního úřadu inspekce práce ve spolupráci s cizineckou policií zaměřené na odhalování nelegálního zaměstnávání českých občanů i cizinců proběhly ve všech krajích mezi 27. 8. 2018 a 31. 8. 2018.

Do terénu vyrazilo 75 inspektorů, kteří zkontrolovali více než 600 osob, z nichž bylo 294 cizinců. Jednalo se zejména o zaměstnance z Ukrajiny, ale také z Maďarska, Rumunska, Moldavské republiky, Kyrgyzstánu, Indie, Gruzie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory a dalších států.

Definitivní výsledky však budou jasné až po úplném dokončení všech kontrolních akcí. Ty byly dosud zahájeny u bezmála 60 subjektů. Vzhledem k tomu, že se na kontrolovaných pracovištích pohybovali také zaměstnanci dodavatelských a subdodavatelských společností, počet zahájených kontrol se bude ještě zvyšovat. Podobné akce budou pokračovat i v následujících měsících.

 

 

 

 

zdroj: MPSV