Jdi na obsah Jdi na menu
 


Korozluky se zazelenají díky daru od Sev.en Česká energie

16. 4. 2024

 

Alej čtrnácti jírovců červených od letošního jara zdobí Korozluky. Na výsadbu stromů, na které se svou prací podílí také obyvatelé obce, přispěla skupina Sev.en Česká energie. Novou jírovcovou alej plánuje obec zapsat do iniciativy „Sázíme budoucnost“. 


„Díky podpoře od skupiny Sev.en Česká energie dokážeme zrealizovat výsadbu aleje, jež obci přidá novou zeleň a zároveň vytvoří prostor pro odpočinek a sociální interakce mezi občany. Výběr jírovců červených pro novou alej byl výsledkem ankety mezi občany, což ukazuje jejich aktivní zájem o rozvoj a krásu naší obce. Tento projekt je příkladem, jak může spolupráce přinést pozitivní změny do naší komunity," říká Michal Sklenka, starosta obce Korozluky.


Alej byla vysázena v rámci akce „Sází celá obec“, během které místní obyvatelé společně s odborníky zasadili nové stromy podél místní komunikace. Akce nabídla nejen možnost přímo se podílet na zlepšení prostředí v obci, ale i příležitost setkat se se sousedy a společně strávit příjemné dopoledne v přírodě.


Vedení tohoto projektu se ujal Filip Zikmund, renomovaný arborista, který zajistil, aby výsadba proběhla podle nejlepších odborných standardů. „Výsadba jírovců červených nabízí mnohostranné výhody, od vizuální atraktivity díky výrazným červeným květům až po podporu biodiverzity. Tyto stromy, pocházející ze Severní Ameriky, jsou významné pro svůj přínos k rozmanitosti místní flóry. Dále projekt představuje příležitost ke vzdělávání obyvatel o významu ochrany přírody a podpory udržitelného rozvoje,“ vysvětluje Filip Zikmund. 


Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Česká energie, podtrhla důležitost dobrých sousedských vztahů v regionech, kde skupina působí: „Obce v regionech, kde působíme, považujeme za naše partnery, sousedy. Jsou domovem pro naše zaměstnance. Záleží nám na tom, aby se lidem v sousedství dobře žilo. Takový projekt, jako je výsadba aleje v Korozlukách, nám dává smysl a rádi jsme ho podpořili.“ 


Jírovcovou alej starosta obce plánuje zapsat mezi výsadbu v rámci iniciativy „Sázíme budoucnost“, kterou založila a koordinuje Nadace Partnerství. Cílem iniciativy je vysadit v České republice 10 milionů stromů mimo les. Za každého Čecha a Češku jeden. Do iniciativy Sázíme budoucnost se už před pěti lety zapojila i skupina Sev.en Česká energie. Svou výsadbou stromů na rekultivacích významně posunula počítadlo iniciativy. „Za dobu, kdy jsme součástí iniciativy „Sázíme budoucnost“, jsme vysadili a také zapsali bezmála dva miliony stromů. Nejedná se ale vždy jen o stromy na rekultivacích. Za každého zaměstnance skupiny jsme například vysadili jeden strom nebo keř na vlastním pozemku mimo rekultivace, abychom myšlenku iniciativy „Sázíme budoucnost“ podpořili,“ doplnila Eva Maříková.

 

Skupina Sev.en Česká energie je významným hráčem na energetickém trhu v České republice. Provozuje elektrárny Chvaletice a Počerady, Teplárnu Kladno, Teplárnu Zlín a dva severočeské hnědouhelné lomy. Je dvojkou ve výrobě elektrické energie v Česku a dodává energii do více než milionu českých domácností.

 

 

alej-korozluky2a.jpg

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Sev.en Česká energie