Jdi na obsah Jdi na menu
 


Loňská spotřeba plynu byla nejnižší od roku 1992

28. 2. 2024

 

Celková roční spotřeba zemního plynu se v loňském roce znovu snížila, meziročně o více než desetinu. Po dvou úsporných letech soustavného poklesu se tak v České republice loni spotřebovalo nejméně plynu za více než třicet let nazpět. V době na počátku devadesátých let, se kterou může být loňská spotřeba poměřována, přitom docházelo teprve k rozšíření plynofikační sítě a plynárenská soustava přecházela z dřívějšího svítiplynu na současný zemní plyn.


Celková spotřeba zemního plynu v České republice loni dosáhla 6,76 mld. m3 (73,7 TWh). V porovnání s předchozím rokem se jedná o meziroční pokles o 10,4 %. Ačkoliv za meziročním snížením spotřeby stojí také teplejší počasí (+1,4 °C), odběr plynu klesl i po přepočtu na podmínky dlouhodobého teplotního normálu, o 8,1 %.


„V posledním loňském čtvrtletí byla spotřeba plynu vůbec nejnižší za celé desetiletí. Celoroční spotřeba pak klesla na hodnotu, která je nejnižší za dobu delší než tři dekády,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ, a dodává: „Především díky úsporným opatřením na straně zákazníků spotřeba plynu klesá soustavně již od třetího čtvrtletí roku 2021, tedy od chvíle, kdy se začala projevovat energetická krize.“


K meziročnímu poklesu spotřeby plynu došlo ve všech měsících loňského roku. Meziroční propad spotřeby (v m3) je přitom patrný napříč všemi kategoriemi odběratelů: u velkoodběratelů (-9,6 %), středních odběratelů (-10,8 %), maloodběratelů (-10,3 %) i domácností (-11,6 %).


Podstatně se snížil také tok plynu přes tuzemskou plynárenskou soustavu. Dovoz do plynárenské soustavy loni činil 7,83 mld. m3 plynu, což znamená meziroční pokles téměř o tři čtvrtiny (-71,1 %). Vývoz se snížil ještě výrazněji, na 1,02 mld. m3 plynu, a meziročně klesl o 94,4 %.


Naprostá většina dodávek plynu, 92 procent, přitekla do České republiky přes hranice s Německem. Pouze 8 procent bylo dovezeno ze Slovenska, přičemž tyto dodávky se koncentrovaly především do posledního čtvrtletí, kdy Česká republika již měla naplněné zásobníky.


Veškeré uvedené údaje vyplývají ze čtvrtletních zpráv o provozu plynárenské soustavy, z nichž poslední zprávu za loňský rok (Zpráva o provozu plynárenské soustavy za 4. čtvrtletí 2023) aktuálně zveřejnil ERÚ na svých webových stránkách. Čtvrtletní zprávy zohledňují předběžné údaje, které jsou v době vydání úřadu k dispozici. Celoroční zprávu o provozu plynárenské soustavy za rok 2023 (s konečnými souhrnnými údaji) vydá ERÚ v prvním pololetí tohoto roku.

 

pl2.jpg

ilustrační foto (Pixabay)

 

 

 

 

 

Zdroj: ERÚ