Jdi na obsah Jdi na menu
 


MPSV: Řidičák na rodičák! Co teď rodiče čeká?

19. 12. 2019

 

 

Od 1. 1. 2020 se celková výše rodičovského příspěvku zvýší pro všechny rodiče, kteří budou aktivně pobírat příspěvek i po Novém roce. A to na 300 tisíc Kč, u vícerčat na 450 tisíc Kč. Toto navýšení se uskuteční automaticky. Rodiny budou muset řešit jen případnou změnu rychlosti čerpání měsíční částky. Všichni, kterých se to týká, bude Úřad práce písemně informovat.

 

Rodičům bude za měsíc leden (výplata v únoru) 2020 rodičovský příspěvek vyplacen ve stejné výši, jaká jim náležela za prosinec 2019, pokud si rodič nezažádá o úpravu měsíční výše rodičovské. Měsíční částku si mohou rodiče upravit dle aktuální finanční situace v rodině, a to vždy jednou za 3 měsíce. Žádat lze nejenom osobně, ale také elektronickým formulářem či zaslat žádost poštou. 

 

Kam se mohou rodiče obrátit pro informace:


Na e-mailovou adresu: rodicak@uradprace.cz
Na nejbližší kontaktní pracoviště ÚP ČR;
Na speciální webovou stránku MPSV.


Nejčastější dotazy a odpovědi:


1. Bude se mě navýšení týkat?
Nárok mají rodiče, kterým se narodí dítě kdykoli od 1. 1. 2020 a také ti, kteří ještě aktivně čerpají RP k 1. 1. 2020. To znamená, že RP musí dostat ještě za leden (lednová částka je vyplácena v únoru). Nárok trvá do 4 let věku dítěte. 


2. Musím si o zvýšení žádat? 
Ne. Celková částka se zvýší rodinám automaticky. Žádat musíte případně jen o změnu výše měsíční částky. To lze každé 3 měsíce - osobně, poštou nebo elektronickým formulářem na ÚP ČR.

 

3. Jak vysoký RP můžu pobírat měsíčně? 
Maximální hranice je srovnatelná s „mateřskou“. Rodiny, které nedoložily příjem, budou mít nárok si zvolit od nového roku maximum až 10 000 Kč, rodiče vícerčat až 15 000 Kč.

 

4. Mohu pracovat a pobírat RP?
Ano, můžete.

 

5. Mohu dát dítě do školky a pobírat RP?
Ano, dítě do 2 let můžete umístit do jeslí/ dětské skupiny až na 92 hodin měsíčně.  Docházka dítěte staršího než dva roky se nesleduje.

 

 

f.jpg

ilustrační foto (pixabay)

 

 

 

 

Zdroj: MPSV