Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mzdy v Sokolovské uhelné vzrostou o pět procent

20. 12. 2018

 

 

 

O rovných pět procent se zvýší od Nového roku mzdy zaměstnancům Sokolovské uhelné. Vyplývá to z podepsané kolektivní smlouvy. Průměrná mzda ve firmě tak přesáhne 36 tisíc korun.

 

“Oproti roku 2018 mzdy v Sokolovské uhelné vzrostou o 1730 korun měsíčně ”říká personální ředitel Miroslav Mertl s tím, že průměrná mzda dosáhne výše 36.329 korun a tarify se meziročně zvýší o 1,5 procenta. “Spolu s nimi porostou i příplatky za práci v noci, i sobotách a nedělích o 4 koruny hodinově, a vzrostl i příplatek za dělenou směnu o deset korun.”

 

Podle předsedy Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jana Smolky je úspěchem, že podařilo smlouvu s tímto nárůstem vyjednat i za situace, která energetice a těžbě uhlí příliš nepřeje. A navíc ji uzavřít ještě před koncem roku, i když není zcela dokončen podnikatelský záměr firmy na rok 2019.

 

“Zaměstnanci tak ví, za co budou od ledna pracovat a nasmlouvaný průměrný výdělek patří k vyšším v rámci těžebního průmyslu v České republice i k jedněm z nejvyšších v Karlovarském kraji ”říká Smolka. Vedle vyšších mezd se navíc mohou zaměstnanci Sokolovské uhelné těšit i na růst objemu peněz na svém osobním účtu v rámci sociálního fondu. “Ten bude celkově činit 24 milionů korun s přibližně stejným členěním titulů. Tedy bude zde možnost čerpání příspěvků na stravování, na dovolenou, nebo na sportovní aktivity. Příděl do osobního účtu každého zaměstnance se pak zvyšuje na částku 400 korun měsíčně.”

 

Zajímavostí letošní dohody je pak skutečnost, že dojednaný celkový růst mzdy v kolektivní smlouvě je vyšší, než samotný růst základních tarifů. To je vyvoláno skutečností, že v roce 2018 byla do tarifů zahrnuta mimořádná odměna, která byla zaměstnancům dlouhodobě poskytována nad rámec závazků z kolektivní smlouvy a tarify tak vzrostly o 2500 měsíčně, respektive o hodinový ekvivalent této částky.

 

“Tím se pro rok 2018 snížila procentní výše prémií i možnost navýšení osobních příplatků. Rozdíl mezi celkovým růstem a růstem tarifů bude tedy využit v roce 2019 ke zvýšení pobídkové složky mzdy, pokrytí potřeb na zvýšení příplatků za směnnost a se zvýšením mzdy se budou zvyšovat i náhrady mzdy,” dodává personální ředitel Sokolovské uhelné Mertl, podle kterého růst příplatků za směnnost podporuje zaměstnance ve směnovém provozu, a zohledňuje újmu z nepravidelné pracovní doby v jednotlivých směnách.

 

dsc_0963.jpg

Předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka

 

 

 

 

 

zdroj: suas.cz

foto: ivz