Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podzimní podvečer ve znamení neziskovek, Nadace OKD opět oceňovala

10. 11. 2017

 

 

Projekt roku, Srdcaře a Osobnost neziskové sféry ocenila Nadace OKD ve středu 8. 11. 2017 v obřadní síni Městského kulturního domu v Karviné. Vítěze vybírala správní rada nadace z nominovaných projektů za uplynulý rok.

„ Za uplynulý rok se uskutečnilo opravdu velké množství kvalitních a potřebných projektů. Také nám přibyli noví Srdcaři a to je pro nás podnět k tomu, abychom pokračovali stále vpřed. Velice si vážíme všech námi podpořených organizací a jsme vděční i za to, že se nám v loňském roce dařilo osobně navštívit většinu z nich. Jejich názory jsou pro nás stěžejní, bez toho abychom nevěděli, jaké jsou jejich potřeby a představy do dalších let. Bez jejich nových podnětů a nápadů, by se nám naše práce dělala daleko hůře. Proto jsme rádi za tak velkou neziskovou rodinu, do které společně díky neziskovkám patříme. Zároveň je nám však jasné, že mnohdy práce v neziskovkách zůstává skryta veřejnostia proto je pro nás čest ty nejlepší projekty jednou ročně vyzdvihnout a ukázat jim i okolí, jak moc jsme na jejich práci hrdí“ říká Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD.

Cenu za nejlepší projekt roku „Zahrada nejen pro seniory“ získalo středisko Helios - Domov pro seniory Havířov. Cílem projektu bylo vytvoření multigenerační zahrady k propojení dětí a seniorů na středisku Helios. Doplněním vybavení zahrady o dětské hřiště s nejoblíbenějšími herními prvky jako je např. domeček, skluzavka, ručkovací modul, houpačkový modul či lezecká stěna, se zatraktivnila zahrada i pro nejmenší. Pracovníci chtěli dosáhnout toho, aby malé děti při setkávání se seniory ztratily ostych a přinesly svou bezprostředností a elánem spoustu radosti jejich uživatelům. Tento cíl se díky projektu rozhodně naplnit podařilo.

Osobností pro rok 2017 se pro Nadaci OKD stala paní Marie Gerdová, která je spoluzakladatelkou a ředitelkou ve spolku ADAM, který se stará o děti s autismem. Zde pak společně s panem psychologem vytvářejí pro rodiny velmi příjemné a uklidňující prostředí, ve kterém každý nabyde pocitu, že všechno zvládne. Za jejich prací se skrývá množství úspěchů, které nejsou veřejnosti přístupné, ale rodiny o nich vědí, šíří tyto informace dále a tím pádem přicházejí další a další děti, kterým ADAM pomůže. Dnes mají v ADAMOVI svého dvorního psychologa, několik kroužků pro autistické děti, pořádají tábory, jezdí na velkou spoustu výletů a různých exkurzí. Děti sem dojíždějí z celé České republiky a počet rodin, které docházejí pravidelně, se od roku 2015 téměř zdvojnásobil.

A ocenění se udělovalo i Srdcařům. Pro letošní rok tento titul získal pan Edward Sznapka. Ten je mimo svou práci na dole Darkov jako elektrikář-slaboproud, také dobrovolným hasičem v Karviné Hranicích. Celých 40 let je aktivním členem, dlouhodobě je členem nejužšího vedení spolku, několik let byl vedoucím mládeže, kdy tento kroužek u karvinských hasičů po letech obnovil a od té doby se mohou pyšnit početnou základnou dětí. Dále působí jako člen výjezdové jednotky, roky zasahuje u požárů, povodní a nejrůznějších událostí. Přes svůj věk je stále aktivním sportovcem, který své zkušenosti s hasičským sportem předává dál mladším sportovcům. V podstatě je u všech hasičských akcí, stará se o údržbu hasičárny i parku. A když děti potřebují odvézt na závody, vždy se na něj můžou obrátit.

Nadace OKD si velice váží veškeré podpory svých dárců a touto cestou by chtěla i jim poděkovat za to, že stále může podporovat potřebné organizace v regionu, oceňovat výjimečné projekty a lidi, kteří za těmito projekty stojí. Děkujeme za to, že jsme stále součástí regionu a můžeme zde působit.

 

dsc_0579_processed.jpg

 

1.jpg

 

 

 

 

 

zdroj: Nadace OKD
foto: Milan Haluška