Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poslední hlubinný hnědouhelný důl v Česku končí. I kvůli limitům.

27. 11. 2015

 

 

Představenstvo Severní energetické je nuceno definitivně uzavřít provoz v dole Centrum. I když hlubinná těžba v tomto dole nebyla poslední léta ekonomicky efektivní, byla udržována zejména s ohledem na zachování cenného know-how pro budoucí těžbu v bočních svazích lomu ČSA. Rozhodnutí vlády o zachování těžebních limitů však neumožňuje další rozvoj lomu ČSA ani dolu Centrum.

Důl Centrum se dlouhodobě potýkal s nevyrovnanými ekonomickými výsledky a několikrát se uvažovalo o jeho uzavření. S ohledem na zachování zaměstnanosti však akcionáři životnost dolu několikrát prodloužili. Na jaře příštího roku tak důl dotěží poslední stěnu v rámci platného povolení. Investice do otvírky nového těžebního pole by však byla v každém případě, nejenom s ohledem na klesající ceny uhlí, ztrátová.

Firma se připravovala na rozvoj hlubinné těžby v bočních svazích lomu ČSA. V loňském roce zahájila zkušební projekt ve svazích pod Jezeřím. Byl rozražen první okruh a zahájena těžba metodou tzv. chodbicování. Avšak v souvislosti s platností limitů nebude možné po ukončení těžby na lomu ČSA pokračovat ani v tomto projektu.

„Dopady této situace se pokusíme co nejvíce zmírnit. Připravujeme interní plán zaměstnanosti, který zmapuje možnosti uplatnění zaměstnanců z dolu Centrum v rámci skupiny, případně u našich dodavatelů,“ vysvětluje Petr Kolman, generální ředitel Severní energetické.

 

 

 

 

 

 

autor:Gabriela Sáričková Benešová

zdroj: www.sev-en.cz