Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rodičovský příspěvek se příští rok zvýší

18. 12. 2019

 

 

Rodičovský příspěvek se poprvé po dvanácti letech zvýší! Poslanci dnes přehlasovali senát a schválili návrh MPSV na skokové navýšení rodičovské o 80 tisíc Kč na 300 tisíc Kč. Rodinám s vícerčaty se navyšuje příspěvek dokonce na 450 tisíc Kč.  Nárok budou mít všechny rodiny, které ještě v roce 2020 budou pobírat rodičovský příspěvek. Zvýšení rodičovského příspěvku usnadní lidem slaďování rodinného a pracovního života. Novelu musí podepsat už jen pan prezident Miloš Zeman, který již  přislíbil, že ji podepíše.

 

„Rodičům končí období nejistoty. Poslední rok to s námi politiky neměli vůbec jednoduché. Do poslední chvíle nebylo jasné, jak bude navýšení rodičovského příspěvku nakonec vypadat. Až do konce jsem bojovala za to, aby na navýšení rodičovské dosáhlo co možná největší procento rodin. O variantě pro všechny se mi ale pana premiéra nepodařilo přesvědčit. I tak ale hodně pomůžeme 280 tisícům rodin a všem nově narozeným,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Rodičovská se od nového roku zvýší všem aktivně pobírajícím rodinám s nejmladším dítětem do 4 let. Všichni, kterých se to týká, obdrží informativní dopis od úřadů práce. Případnou změnu rychlosti čerpání příspěvku by měly řešit především rodiny, jejichž dítě bude mít v roce 2020 čtyři roky. 

Nově se mění také limit pro čerpání rodičovské ze 7 600 Kč na 10 tisíc Kč u těch, kteří nedoložili příjem. To jsou například studenti, OSVČ, nezaměstnaní, nebo lidé s velmi nízkými příjmy.

Schválený návrh umožňuje rodičům lepší sladění pracovního a rodinného života. Zvyšuje se také měsíční limit pro umístění dětí do 2 let v předškolní péči na dvojnásobek (ze 46 na 92 hodin), aniž by přišli o rodičovský příspěvek.

 

family-1237701_1920.jpg

ilustrační foto (pixabay)

 

 

 

 

 

Zdroj: MPSV