Jdi na obsah Jdi na menu
 


Senát nabízí výstavu o historii a současnosti Karvinska

27. 9. 2021

 

V budově Senátu probíhá výstava Hornictví na Karvinsku, kterou si již prohlédl mimo jiné ministr průmyslu Karel Havlíček. Autoři expozice chtějí prezentují vývoj černouhelného sektoru v karvinském revíru i současnou tvář regionu.


„Byl bych stále obezřetný k tvrzení, že hornictví je již minulostí. K útlumu bychom měli přistupovat rozumně. Nevíme, jestli nebudeme tento zdroj ještě potřebovat. Vývoj energetická situace v Evropě nás přesvědčuje, že musíme myslet i na zadní vrátka. Podporovat nové zdroje, ale současně potřebujeme stabilní zdroje elektrické energie, abychom udrželi vytápění za přiměřené ceny, a hlavně stabilitu přenosové soustavy. Utlumovat se bude, ale musíme pečivě zvážit, jak rychle to má být a za jakou cenu,“ řekl ministr Karel Havlíček. 


Podle senátora za Karvinsko Ondřeje Febra, který byl iniciátorem prezentace Karvinska v Praze, na Karvinsku zůstal poslední velký důl: ČSM Jih a Sever. „Současná situace a ceny energie dávají naději, že vláda změní názor na hornictví a bude se těžit déle, než se předpokládalo,“ uvedl Feber s tím, že již má signály od Karviná že, by si rády výstavu v buducnosti zapůjčila.


Výstava ve Valdštejnském paláci ukazuje nejen prvopočátky těžby na Karvinsku, rozvoj dobývání v 60. letech minulého století. Jsou zde panely věnované největším důlním tragédiím, zvykům udržovaným po generace v hornickém stavu, devastacím a rekultivacím území v obcích dotčených těžbou a odlišnostem regionu. „Chceme prezentovat nejen hornický ráz Karvinska, ale i zajímavá místa a turistické atrakce. Historické, ale i nové, jako je darkovské moře, oblíbené rekreační místo na rekultivovaném území. Jsme rád, že se expozice líbí a že se vernisáže zúčastnili i zástupci samospráv z Karvinska,“ dodává senátor Ondřej Feber.


Autory výstavy jsou Ing. Stanislav Kuba, Ing. Boleslav Kowalczyk a Ing. Jiří Brzóska.  Vernisáž obohatili předvedením hornických písní špičkoví hudebníci z Karvinska: Gražyna Biernot (soprán) a David Danel (housle).

 

senat-vystava-autor--i2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj, foto: Město Český Těšín